Norwegia i e-myto 2015r 0

Od nowego roku w Norwegii zapłacisz do 1000 euro kary, jeśli nie dostosujesz się do nowych przepisów.

Norwegia

Jeśli wykonujesz przewozy do Skandynawii powinieneś wiedzieć, że w Norwegii wchodzą nowe przepisy, które dotyczą właścicieli pojazdów o masie powyżej 3,5 tony, a dokładnie zmiany systemu poboru opłat za nie. Otóż od 1 stycznia wszyscy przewoźnicy świadczący usługi transportowe na terenie tego kraju? czy to firmy, czy też niezależni kierowcy są zobowiązani do zainstalowania w swoich pojazdach nadajnika, który będzie odpowiedzialny za automatyczny pobór myta.

E-myto w Norwegii jest pobierane poprzez elektroniczne urządzenia. Wprowadzone nowe przepisy mają na celu przede wszystkim obniżenie kosztów ponoszonych dotychczas przez państwo w związku z pobieraniem opłat drogowych. Co ważne Norwegia nie faworyzuje tutaj rodzimych przewoźników, lecz na wszystkich nakłada ten sam obowiązek i równe obostrzenia za naruszenie przepisów.

Prawo do skontrolowania pojazdu ma w Norwegii policja, służby celne, a także Zarząd Dróg Publicznych, które uprzedzają, że wypełnienie nowych przepisów będzie rygorystycznie sprawdzane. Wysokość grzywny może wynieść do 1000 euro, jeśli nie zostanie ona uregulowana w ciągu trzech tygodni, to wzrośnie do 1400 euro, natomiast w przypadku ponownego naruszenia w ciągu dwóch lat kara wyniesie do 1900 euro.