Transport drewna 0

dewnoTransport drewna

Drewno to surowiec otrzymywany ze ściętych drzew, który poddaje się obróbce i formuje w odpowiednie sortymenty. Drewno to jeden z najstarszych materiałów używanych przez człowieka, służący do wielu zastosowań (np. w budownictwie, produkcji mebli, materiałów wykończeniowych, przedmiotów codziennego użytku czy jako drewno opałowe). O jego popularności decyduje przede wszystkim lekkość, wytrzymałość, odporność na działanie wielu czynników chemicznych a także jego ekologiczny charakter.

 

Transport leśny

Z transportem drewna ściśle związany jest transport leśny. To właśnie w lasach następuje pierwszy etap transportu od miejsca ścięcia do miejsca składowania (zrywka drewna) oraz jego wywóz od miejsca składowania do klienta lub innej większej składnicy np. nadleśnictwa.

Transport drzewa z lasu może być mechaniczny (za pomocą samochodów i kolejek wąskotorowych), wodny, kolejowy, konny (na krótkie odległości np. do transportu drewna opałowego) i rzadziej napowietrzny

Zanim na dobre rozwinął się transport mechaniczny najczęściej do transportu drewna na duże odległości wykorzystywano spławy rzeczne. Tu jednak należało ograniczyć się wyłącznie do szlaków wodnych.

 

Przewozy drogowe

Obecnie do przewozów drogowych drewna stosuje się naczepy i przyczepy z system stalowych kłonic (przesuwnych lub wyjmowanych), służących do podtrzymywania i zabezpieczania materiału (pojazdy te mogą dodatkowo posiadać podłogę). Platformy te posiadają specjalne zaczepy do pasów spinających ładunek. Wejście na naczepę ułatwia drabinka trójstopniowa. Do wyciągania przyczepy w trudnych warunkach służy stalowa belka.

 

Przewozy kolejowe

Do przewozów kolejowych dłużyć drewna stosuje się wagony platformowe kłonicowe (Roos) lub wagony odkryte czyli węglarki (do transportu krótkich bali drewna). W przypadku przewozów kolejowych często następnie przeładunek towaru na samochody lub bezpośrednio koleją do celu.

 

Transport drogą morską

Drewno na duże odległości przewozi się statkami i barkami. Najczęściej transportowanym w ten sposób rodzajem drewna są sklejki, płyty, kopalniaki (okrągłe kloce) i papierówki (służące do wyrobu celulozy) oraz tarcica (deski, bale, listwy, laty, krawędziaki, belki).

Popularne drewnowce  posiadają odpowiednio zaprojektowane ładownie i duże luki, pozwalające na ich załadunek. Ze względu na to, że drewno jest stosunkowo lekkie, część ładunku umieszcza się w ładowni statku a pozostałą partię na pokładzie (układa się je zazwyczaj wzdłuż burty statku). Zasadą jest, że drewno ciężkie i wilgotne składuje się na dole a drewno lekkie i przesuszone wyżej. Popularną metodą sztauowania drewna jest mocowanie pakietów drewna za pomocą wiązadeł łańcuchowych lub za pomocą klamer i łańcuchów do mocowania drewna okrągłego na pokładzie lub na podwoziach.

Duże kloce drewna przewozi się w ładowniach drobnicowców pod ich pokładem.

Niektóre wyroby drewniane są wrażliwe na wilgoć i podatne na uszkodzenia, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność i staranność podczas ich transportu. Ładunki takie przewozi się zazwyczaj w paczkach lub jednostkach pakietowych.

 

Podsumowanie

Zarówno import jak i eksport drewna jest bardzo potrzebny. Powstaje zatem coraz więcej wyspecjalizowanych firm, świadczących usługi przewozowe w tym zakresie i dysponujących odpowiednim sprzętem (zarówno do zrywki jak i transportu).

Transport drewna, przede wszystkim ze względu na różnorodność jego wymiarów i ciężar oraz rozproszenie na dużych obszarach, jest najczęściej wieloetapowy i multimodalny a do przewozów różnych sortymentów stosuje się różne środki transportu.