Wzrost polskiego eksportu do Afryki i Azji 0

Eksport do Afryki i Azji w górę! Dane i krótki raport.

afryka

 

Jakub Bielikowski pracujący na stanowisku dyrektora regionalnego na Europę Środkowo-Wschodnią, Środkowy Wschód i Afrykę w firmie Oracle powiedział podczas wywiadu dla agencji Newseria Biznes, że polski eksport notuje w ostatnim czasie wzrost w zakresie rynku Azji Wschodniej i Afryki. Rynki rozwijające są dla Polski szansą na zwiększenie zysków w takich branżach jak przemysł maszynowy i spożywczy.

Dzięki wzrostowi polskiego eksportu do Afryki i Azji polskie firmy zyskają odpowiednie podstawy finansowe do realizacji bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Oba zaprezentowane kierunki polskiego eksportu wykazują się wysokim, oczekiwanym wzrostem gospodarczym. Prognozy KUKE (Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych) pokazują, że polski eksport na rynki rozwijające się może w tym i w przyszłym roku urosnąć o blisko 20%.

Wartość polskiego eksportu w 2014 roku ma wzrosną o 9,3% w ujęciu rocznym, co przełoży się na to, że polskie firmy wyeksportują za granicę towary warte 170,5 mld euro, czyli 704,7 mld zł. Eksperci szacują, że w 2015 roku wzrost eksportu przyspieszy do 11,9% w skali roku i wyniesie na koniec roku 190,8 mld euro. Wyróżniającym się kierunkiem rozwoju polskiego eksportu będą kraje rozwijające się w Azji i w Afryce.