Nowoczesne palety do transportu i magazynowania 0

Palety, skrzyniopalety i pojemniki są podstawowym i jednocześnie nieodłącznym elementem procesu transportowego oraz magazynowania. Jeszcze do niedawna w łańcuchu dostaw wykorzystywane były głównie palety i skrzyniopalety z drewna. Obecnie wybór jest o wiele większy; produkuje się bowiem coraz częściej opakowania z tworzyw sztucznych, z drewnianych odpadów, z aluminium, a także z plastiku, styropianu, czy metalu.

hala magazynowa

Czy rozwiązania te są równie dobre (a może nawet lepsze) co tradycyjne? Jak się okazuje jest jeszcze tyle samo przeciwników, co zwolenników tego rodzaju opakowań transportowych. Sprawdźmy zatem jakie są zalety palet alternatywnych aby przekonać tradycjonalistów…

Walory palet z tworzyw

Palety to podstawowe platformy przeznaczone do przenoszenia i składowania towarów. Na ich podłożu można układać drobniejsze opakowania i transportować je w większej ilości. Są one zaprojektowane tak, by można było łatwo podnosić je za pomocą wózków widłowych. Wybór określonej palety zależy najczęściej od rodzaju transportowanego towaru, przebiegu procesu logistycznego, a także od preferencji uczestników łańcucha dostaw.

Zwolennicy palet alternatywnych wskazują na wiele walorów takiego rozwiązania i jednocześnie na liczne wady palet drewnianych.

  1. Palety z tworzyw sztucznych to przede wszystkim produkty o długiej żywotności (wytrzymałość na deszcz, słońce i mróz, odporność na działanie większości kwasów, zasad i chemikaliów), z nadającego się do recyklingu tworzywa.
  2. Dzięki niewielkiej masie własnej obniżają też koszty transportu i zużycie energii.
  3. Palety z tworzyw sztucznych nie wymagają napraw i konserwacji, dzięki czemu ich cykl eksploatacji przebiega bardzo efektywnie.
  4. Dodatkowo gładkie powierzchnie optymalizują czyszczenie, można je łatwo dezynfekować i odkażać.
  5. Można stosować je w wszystkich dziedzinach przemysłu i handlu, w których obowiązują wysokie wymagania higieniczne; nie wchłaniają wody ani wilgoci, nie pleśnieją.
  6. Palety alternatywne są mocne i bezpieczne, zachowują stabilny kształt, są odporne na uderzenia, wytrzymują duże obciążenia.
  7. Koszt ich zakupu jest relatywnie niski w stosunku do okresu użytkowania.

Palety z tworzyw sztucznych wyróżniają się wieloma wariantami, które nadają się do wielu różnych zastosowań. Mogą one zostać wyposażone w kółka, zawory, zamknięcia, pokrywy, drzwiczki itp.

Zalety innych materiałów

Oprócz palet z tworzyw sztucznych dużym zainteresowaniem użytkowników cieszą się także palety z metalu (wykorzystywane najczęściej do składowania towarów sypkich i luźnych oraz przewozów substancji płynnych w beczkach), palety z resztek tartacznych (zajmują zdecydowanie mniej powierzchni niż tradycyjne – do 66 % oszczędności miejsca), z tektury (do przenoszenia towarów delikatnych lub o dużej wartości), czy ze styropianu (idealne do transportu lotniczego i przesyłek kurierskich dzięki niskiej wadze).

Podsumowując

W chwili obecnej palety drewniane coraz częściej zastępuje się paletami wytwarzanymi z użyciem najnowocześniejszych technologii (najbardziej popularne to palety z tworzyw sztucznych). Przede wszystkim dlatego, że są one trwalsze, lżejsze, odporne na promienie UV, łatwe do mycia, nie gromadzą się na nich pasożyty i nadają się do recyklingu. Zastosowanie tego typu palet pozwala oszczędzać miejsce, czas i koszty, a przez to uzyskiwać najwyższą ekonomiczność i efektywność w zakresie logistyki.

Informacja za: www.werit.eu, www.logistyczny.com, www.transport-menager.pl, www.inka-paletten.com