Giełdy transportowe dla przewoźnika i spedytora 0

Giełdy transportowe nieodłącznym narzędziem pracy przewoźnika i spedytora

 

giełda transportowa załadunek

Początki

Pierwsze giełdy transportowe, które pojawiły się na rynku spełniały jedną, podstawową i wtedy najważniejszą funkcję. A mianowicie znacznie ułatwiały proces znalezienia odpowiedniej oferty transportowej zarówno spedytorom jak i przewoźnikom. Z biegiem czasu i z rozwojem internetu, rozwijała się także branża TSL. A wraz z nimi, rosły również potrzeby załadowców oraz kierowców.

 

Jak jest teraz

Obecnie giełdy transportowe to wielofunkcyjne platformy internetowe, świadczące coraz to szerszy zakres usług. Coraz więcej z nich dostępnych jest już również poprzez urządzenia mobilne – np. smartfony, tablety, dzięki czemu umożliwiają osobom będącym w trasie, bieżące śledzenie zarówno ofert transportowych jak i najświeższych informacji branżowych. Wciąż zmieniający się rynek wymaga od twórców giełd wprowadzania nowych strategii i nowych, innowacyjnych rozwiązań.

 

Trans.eu

Widząc wzrost znaczenia giełd transportowych w branży TSL, Trans.eu postanowił rozwijać swoją działalność w kilku kierunkach, wdrażając dodatkowe, niezależne usługi, dzięki którym użytkownicy mogą znaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytania dotyczące min. bezpieczeństwa zawieranych transakcji, optymalizacji tras, wiarygodności nowych kontrahentów, czy działań windykacyjnych zaległych faktur. W ten sposób giełda zapewnia swoim użytkownikom komfort i oszczędność czasu, oferując zarządzanie usługami w jednym, zintegrowanym systemie. Dodatkowo Trans.eu prowadzi działania promujące zdrowy tryb życia wśród kierowców tworząc przy niektórych parkingach siłownie dla kierowców; działania dotyczące zasad ekonomicznej jazdy – ecodriving oraz edukacji młodzieży w ramach akademii Trans.Edu.

 

TimoCom

W ciągu kilku ostatnich lat firma wprowadziła do swojego programu kilka nowych rozwiązań, które były trafną odpowiedzią na zmieniające się potrzeby rynku transportowego. Użytkownicy TC Truck&Cargo oprócz podstawowych narzędzi związanych z funkcjonowaniem giełdy, mają do dyspozycji również: platformę przetargową TC eBid, która powstała z myślą o długoterminowych zleceniach i dzięki której wystawiany przetarg może dotrzeć aż do 33.000 sprawdzonych usługodawców z całej Europy; giełdę magazynową, która umożliwia znalezienie lub oferowanie powierzchni magazynowej w 44 europejskich krajach; i najnowszą – TC eMap – platformę kalkulacyjno trackingową, na której nie tylko można wyznaczyć optymalną trasę i koszty przejazdu. Ta interaktywna mapa umożliwia także monitorowanie pozycji pojazdów wyposażonych w różne systemy telematyczne. Dzięki temu rozwiązaniu korzyści czerpie zarówno zleceniodawca, gdyż może śledzić aktualne położenie pojazdu ze swoim towarem, jak i zleceniobiorca, ponieważ udostępniając pojazd do trackingu, buduje zaufanie i staje się bardziej wiarygodny. Ponadto firma TimoCom oferuje bardzo bogaty Pakiet TC Secure chroniący użytkowników przed nierzetelny kontrahentami.

 

Wtransnet

Giełda Wtransnet, podobnie jak konkurencja kładzie szczególny nacisk na jakość świadczonych usług i bezpieczeństwo. Wynika to z wciąż zadawanych przez użytkowników pytań o to jak wygląda weryfikacja wpuszczanych do giełdy firm, o to czy dany przewoźnik, który już znajduje się w systemie jest godny zaufania. Dlatego właśnie Wtransnet postanowił rozwijać narzędzia, które będą zapewniać bezpieczeństwo zawieranych na giełdzie transakcji poprzez weryfikację Coface czy wprowadzenie referencji od przewoźników. Dodatkowo giełda jako jedyna na rynku oferuje ubezpieczenie faktur za wykonany transport, białą listę przewoźników, czyli tych rzetelnych, płacących w terminie oraz listę firm usuniętych. Wtransnet stworzył również produkt o nazwie Cargo Plus, czyli prywatną giełdę, która zaprogramowana jest w taki sposób, by automatycznie sugerować najlepszych przewoźników dla każdego rodzaju ładunku, w oparciu o zgromadzone w systemie dane. Wtransnet również angażuje się w działania dodatkowe z czego największym projektem jest WConnecta- międzynarodowa impreza firm z sektora transportowego i logistycznego.

 

Teleroute

Teleroute jest częścią Grupy Wolters Kluwer Transport Services (WKTS), która również w Polsce wprowadza swoją najnowszą webową aplikację – FreightCentral. Program ten służy do zarządzania zarówno zamówieniami jak i zleceniami transportowymi ze zintegrowanym dostępem do giełd transportowych. To mobilne rozwiązanie umożliwia min.: tworzenie zleceń, aktywne śledzenie ich realizacji, tworzenie list przewozowych, wystawianie faktur za zlecenia transportowe, a także zarządzanie bazą danych klientów, przewoźników, kierowców oraz całą flotą. Ponadto giełda Teleroute rozpoczęła współpracę z firmą InterLAN, która opiera się na integracji systemów, czyli łączy oprogramowanie do zarządzania transportem z giełdą transportową. Podobne projekty realizowane są również w Belgii, Niemczech, Holandii oraz Francji. To przedsięwzięcie ma na celu przede wszystkim poprawę oraz zautomatyzowanie przepływu informacji między systemami po to, by nie wpisywać tych samych danych w dwóch różnych systemach. Ponadto integracja ta pozwala klientom firmy InterLAN na automatyczne udostępnianie ofert w giełdzie Teleroute.

 

Podsumowanie

Branża transportowa stale się rozwija. W ślad za zmieniającymi się potrzebami rynku, a także oczekiwaniami i nowymi potrzebami ze strony użytkowników, podążają również giełdy transportowe, które nieustannie rozbudowują swoją ofertę starając się zapewnić najwyższy standard, jakości oraz przede wszystkim jak najwyższy poziom bezpieczeństwa oferowanych usług. Jakie niespodzianki szykują nam najwięksi potentaci rynku? Czas pokaże.

 

Źródło: Transport Manager Nr 3 czerwiec – lipiec 2014 (9)