Co to jest giełda ładunków (giełda transportowa)? 0

klucz do giełdyPrzewoźnicy i spedytorzy od zarania dziejów poszukują dla siebie najlepszych ofert i nowych kontaktów handlowych. Jeszcze do niedawna znalezienie odpowiedniego partnera biznesowego było trudne, kosztowne i czasochłonne. Zaczęto więc poszukiwać rozwiązań, które umożliwiłyby szybszą pracę oraz łatwiejszą obsługę kontrahentów w porównaniu z tradycyjnymi formami, zarówno w obszarze transportu krajowego, jak i międzynarodowego.

W miarę rozwoju Internetu zaczęły tworzyć się wirtualne rynki zbytu, także z przeznaczeniem dla branży TSL. Jednym z najbardziej znanych na świecie jest interaktywna giełda ładunków, która jest platformą transakcyjną opartą na najnowocześniejszych rozwiązaniach biznesowych. Zrewolucjonizowała ona branżę na początku lat 90-tych ubiegłego wieku i do tej pory wiedzie prym wśród uczestników TSL. Giełda została stworzona z myślą o spedytorach i przewoźnikach działających na co dzień na rynku Spot, czyli dla klientów, którzy poszukują jednorazowych zleceń.
Giełda ładunków, inaczej giełda transportowa to program, dzięki któremu można szybko znaleźć odpowiednie frachty oraz samochody w czasie rzeczywistym. Pełni ona bowiem rolę swego rodzaju tablicy z ogłoszeniami. Znajdują się tu informacje na temat oczekujących ładunków i wolnych pojazdów oraz ich pełna specyfikacja. Oferty dostępne są w jednym miejscu i czasie i zawierają wszystkie szczegółowe dane odnośnie ich rodzaju, rozmiaru, miejsca załadunku, rozładunku, ceny itd.
Każdy użytkownik  aplikacji na ekranie swojego komputera otrzymuje zestawienie dostępnych propozycji i może łatwo sprzedać własny ładunek lub optymalnie załadować swój park samochodowy. Oprócz możliwości poszukiwania ofert, można je także samemu wprowadzać do systemu. Tym samym następuje sprzężenie zwrotne, a informacja trafia na niespotykaną wcześniej skalę.
Giełda ładunkowa to program, który pomaga przewoźnikom w unikaniu pustych przebiegów, a spedytorom w znalezieniu rzetelnego usługodawcy transportowego. Codziennie na giełdzie komunikuje się tysiące użytkowników z różnych krajów celem podjęcia intratnej współpracy. Giełda Transportowa ułatwia kontakt z kontrahentami z najdalszych zakątków świata oraz pozwala na zaprezentowanie oferty swojej firmy w gronie międzynarodowych użytkowników Sieci. Stała się ona już  nieodzownym narzędziem pracy każdego uczestnika łańcucha dostaw, gdyż pozwala w łatwy sposób zaoszczędzić czas i pieniądze oraz daje szanse na większe powodzenie w branży. Dodatkowo giełda transportowa jest odzwierciedleniem trendów i emocji na rynku transportowym. Daje ona znakomite dane na temat stosunku ilości frachtów do wolnych przestrzeni ładunkowych. Giełda transportowa jest nowoczesnym narzędziem biznesowym, które ułatwia funkcjonowanie firm związanych z branżą TSL. Należy jednak zawsze zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego dostawcy usług internetowych. Dobra Giełda Transportowa stale weryfikuje swoich klientów, posiada tysiące międzynarodowych i bezpośrednich ofert, oparta jest na jakości i bezpieczeństwie oraz nieustannie inwestuje w najnowocześniejsze systemy informatyczne. Przykładem takiego oprogramowania jest np. system Truck&Cargo? firmy TimoCom.