Krajowy System Zarządzania Ruchem już za kilka lat w Polsce 0

ciezarowka-tir-systemGeneralna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma do 2020r. stworzyć największy system zarządzania ruchem w Europie (KSZR). Jego głównym celem ma być zwiększenie przepustowości na polskich drogach aż o 20%. System ma działać na wszystkich autostradach, drogach ekspresowych oraz na większości dróg krajowych

 

Zasada działania

System ma być bardzo nowoczesny i będzie opierać się o urządzenia pomiarowe, detektory ruchu, czujniki nacisku, stacje pogodowe, elektroniczne tablice zmiennej treści, wagi preselekcyjne dla tirów oraz kamery przemysłowe, tworząc aktualną bazę danych o ruchu drogowym. Będzie on także bazował na istniejących już w niektórych miastach inteligentnych systemach transportowych (ITS).

System będzie komunikował się z kierowcami w czasie rzeczywistym za pomocą tablic świetlnych oraz przesyłając dane na urządzenia GPS. Informacje będzie można znaleźć także w Internecie oraz w serwisach informacyjnych. GDDKiA myśli również o wprowadzeniu w przyszłości specjalnych urządzeniach pokładowych dla kierowców, za pomocą których byłyby przekazywane wszystkie wiadomości drogowe.

Oprócz tego system umożliwi także namierzenie każdego pojazdu, poruszającego się po drogach za pomocą specjalistycznego oprogramowania do odczytywania numerów rejestracyjnych samochodów i ID pokładowych urządzeń radiowych. Dostarczy on zatem cennych informacji policji, straży pożarnej i zarządcy danej drogi, pełniąc funkcję monitoringu. W ten sposób będzie można oddziaływać także na zachowanie kierowców np. poprzez elektroniczne komunikaty na bramownicach.

System ma być prosty i zrozumiały zarówno dla Polaków, jak i obcokrajowców a także efektywny, konkurencyjny i interoperacyjny.

 

Prace nad systemem

Już niebawem rozpoczną się otwarte przetargi na poszczególne elementy systemu, w których będą mogli wziąć udział różnorodni dostawcy technologii IT. Ma ich być nawet kilkadziesiąt, dzięki czemu GDDKiA uniezależni się od jednego operatora teleinformatycznego a system będzie działał na zasadzie kompatybilnych modułów. Do wykonania każdego modułu będą mogły być zastosowane różne urządzenia od różnych producentów.

Wdrożenie przedsięwzięcia ma potrwać kilka lat, ale pierwsze prace nad architekturą informatyczną FRAME już rozpoczęto. GDDKiA zależy na tym aby do 2016r. system objął swoim zasięgiem ok. 2,8 tys. km dróg; w pierwszej kolejności mają to być płatne odcinki dróg należące do systemu viaTOOL.

System ma być finansowany ze środków UE w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 oraz ze środków publicznych a inwestycja ma kosztować ponad 700 mln zł.

Kilka dni temu odbyła się pierwsza konferencja pod nazwą ?Krajowy System Zarządzania Ruchem – Przyszłość Zarządzania Drogami Krajowymi w Polsce? zorganizowana przez GDDKiA i Stowarzyszenie ITS Polska, w której to przedstawiono główne założenia planowanego systemu. Uruchomiono także stronę internetową www.kszr.gddkia.gov.pl, która ma być platformą informacyjną i komunikacyjną systemu, z której można dowiedzieć się o postępach w realizacji KSZR.

 

Podsumowanie

Krajowy System Zarządzania Ruchem, przy użyciu nowoczesnych technologii, ma pomóc wszystkim kierowcom. Za sprawą aktualnej informacji (online) na drogach oraz w Internecie, poruszający się pojazdami będą mogli na bieżąco dowiadywać się o obecnej sytuacji na drogach (natężeniu ruchu, wypadkach), dostępności miejsc na MOP-ach i parkingach oraz utrudnieniach na drodze, a tym samym unikną stania w korkach i lepiej zaplanują swoją podróż. System ma także przyczynić się do lepszego planowania inwestycji drogowych przez GDDKiA oraz zmniejszyć negatywny wpływ ruchu drogowego na środowisko i zwiększyć bezpieczeństwo.