Czy warto współpracować z operatorem logistycznym? 0

operator-logistycznySzansa dla mniejszych?Dlaczego  współpracować z operatorem logistycznym?

 

Bardzo wielu małych przewoźników uważa operatorów logistycznych za zło w czystej postaci. Unikają więc jakiejkolwiek współpracy z nimi i sami próbują szukać potencjalnych kontrahentów. Pytanie tylko czy to jest najlepsza droga do sukcesu na transportowym rynku?

Dlaczego operator logistyczny?

Przede wszystkim należy pamiętać, że operatorów logistycznych jest bardzo wielu. Jedni z nich są lepszymi partnerami niż inni. Obecnie łatwo zauważyć można trend, który dąży do uproszczenia zakupów usług logistycznych. Duże firmy produkcyjne wolą oddać zadanie przetransportowania towarów operatorowi logistycznemu, ponieważ dzięki temu nie muszą się podejmować współpracy z wieloma mniejszymi przewoźnikami. Prawda jest taka, że często boją się tej współpracy, ponieważ po pierwsze wymaga to od nich dużo więcej pracy administracyjnej (faktury, dokumenty itd), a po drugie równie często po prostu boją się zaufać mniejszym przewoźnikom. Operator logistyczny to dla firm produkcyjnych jeden punkt kontaktowy i większe bezpieczeństwo.

Mali przewoźnicy

Z kolei mali przewoźnicy są niezwykle cenni dla operatorów logistycznych. Bardzo często odbiega się już od dawnego modelu, kiedy to operatorzy mieli swoją wielką flotę i kierowców. Teraz wolą zatrudnić mniejszych przewoźników, ponieważ mogą im płacić tylko wtedy, gdy korzystają z ich usług. Co więcej, nie muszą się martwić o pojazdy. Przewoźnicy na tej współpracy też korzystają oczywiście. Im samym trudno jest cały czas znajdować dla siebie pracę, szczególnie biorąc pod uwagę sezonowość rynku. Tymczasem operatorzy logistyczni najczęściej mają podpisane umowy z firmami z różnych branż, dzięki czemu łatwiej im jest utrzymać równowagę pomiędzy popytem a podażą.

Opłata za gotowość

Często umowa z przewoźnikiem jest podpisana w ten sposób, że jeżeli przejedzie on mniejszą ilość kilometrów niż zakładano, dostaje on pewien ryczałt, jeśli przejedzie więcej niż określał ryczałtowany limit kilometrów – zarobi więcej (oczywiście pod warunkiem, że pojazd i kierowca byli dostępni wtedy, gdy operator tego potrzebował). Z takiej umowy korzyści dla przewoźnika są takie, że ma on stały dochód, a jest to bardzo istotne w regulowaniu zobowiązań i utrzymaniu się na rynku. Poza tym przewoźnik może oddać operatorowi tylko część swojej floty do dyspozycji.

Czy można poradzić sobie bez operatora?

Oczywiście, że można. Jeśli mamy stałe zlecenia, za które pieniądze spływają na nasze konto regularnie, to nie ma lepszej sytuacji. Możemy też skorzystać z giełd transportowych. W tym wypadku najlepiej jest, gdy przewoźnik zatrudni kogoś, kto będzie mu szukał zleceń. Przykładowo pracując na giełdzie TimoCom najlepiej jest znać język obcy, a także na bieżąco śledzić ładunki, tak by te najlepsze nas nie omijały.