Charakterystyka wzorowej giełdy transportowej, czyli jak znaleźć dobry wolny ładunek 0

ładunek i giełdaWolny fracht i pewny przewoźnik poszukiwany

Przedsiębiorstwa działające na zmiennym i mocno konkurencyjnym rynku transportowym muszą stale podejmować określone działania w celu zdobycia przewagi, usprawnienia organizacji oraz zabezpieczenia swoich przyszłych interesów. Tradycyjne metody dotarcia do sprawdzonych zleceniodawców i usługodawców transportowych już dawno przestały wystarczać aby osiągnąć sukces na tym polu. Właśnie z myślą o firmach, które stawiają na ciągły rozwój, kilkanaście lat temu powstały nowoczesne narzędzia interaktywne wspomagające codzienną pracę; zarówno na rynku Spot, jak i na rynku zleceń długoterminowych.

Jednak aby dziś w pełni wykorzystać ich zalety, użytkownicy muszą postawić na tzw. mobilność. I wcale nie chodzi tu o sposób podróżowania, lecz możliwość jeszcze pełniejszego wykorzystania technologii informatycznych w celu osiągnięcia tych samych korzyści (mobilność wirtualna). Dzięki urządzeniom przenośnym i dedykowanym aplikacjom internetowym, uczestnicy łańcucha dostaw zyskują sposobność pracy w różnych miejscach oraz sytuacjach, przez co są bardziej elastyczni i mogą praktycznie natychmiast zareagować na nowe wyzwania oraz odpowiadać na wszelkie wahania rynku. Mobilność wirtualna w branży TSL to obecnie jeden z najważniejszych wyznaczników sukcesu firm z tego sektora biznesu oraz rozwoju całej europejskiej gospodarki.

 

Giełdy transportowe i platformy przetargowe w tradycyjnej formie

Bez odpowiednich systemów IT prowadzenie biznesu w branży TSL byłoby dziś praktycznie niemożliwe. Wykorzystanie inteligentnych programów pomaga w kompleksowym zarządzaniu flotą transportową oraz ułatwia znalezienie wolnych ładunków lub właściwego środka transportu. Do najpopularniejszych programów tego typu należą giełdy transportowe i platformy przetargowe. Mają one wiele zalet, przede wszystkim jednak zapewniają dostęp do wielu tysięcy międzynarodowych kontrahentów, umożliwiają łatwe dysponowanie frachtami i wolnymi przestrzeniami ładunkowymi, służą pomocą w unikaniu kosztownych pustych przebiegów, pozwalają optymalnie wykorzystać park samochodowy, zapewniają zasoby na lepsze pod względem ekonomicznym czasy, stanowią narzędzie pomocne w określaniu cen rynkowych, a ponadto oszczędzają cenny czas i pieniądze. Dysponenci z zadowoleniem używają tego typu narzędzi, gdyż czynią one biznes bardziej wydajnym i przejrzystym, a przy tym gwarantują nieograniczony zasięg i możliwość ciągłej, nieprzerwanej pracy.

 

Lider technologii IT dla wszystkich uczestników łańcucha transportowego

Kompleksowe rozwiązania teleinformatyczne dla wszystkich uczestników łańcucha transportowego zapewnia przedsiębiorstwo TimoCom Soft- und Hardware GmbH, które jest niekwestionowanym liderem na rynku w wielu krajach Europy; w tym także w Polsce. Spółka za sprawą wysokiej jakości oprogramowania obsługuje zarówno rynek zleceń doraźnych, jak i sektor kontraktów długofalowych. Proponowane przez nią programy opierają się na najnowszej technologii, są łatwe w użytkowaniu oraz dostępne w 24 językach. Oferta TimoCom jest bardzo obszerna:

  • TimoCom jest operatorem wiodącej międzynarodowej Giełdy Transportowej TC Truck&Cargo?, która pełni funkcję wirtualnego rynku sprzedaży dla spedytorów i przewoźników. Do dyspozycji użytkowników programu codziennie jest nawet do 450.000 ofert, które zgłaszane są do systemu przez ponad 100.000 sprawdzonych europejskich klientów. Giełda ułatwia zatem codzienną pracę w obszarze organizacji procesów transportowych, pozwala na nawiązywanie międzynarodowych kontaktów, zapewnia dostęp do ładunków z pierwszej ręki i rzetelnych przewoźników, a przez to umożliwia uzyskanie wyższych zysków i zwiększenie konkurencyjność na globalnym rynku.
  • Kolejnym programem jest Platforma Przetargowa TC eBid?, która z kolei jest profesjonalnym narzędziem dla firm załadowczych z sektora przemysłowo-handlowego, jak również dla spedytorów dokonujących załadunków i usługodawców transportowych. Platforma ta pozwala w łatwy sposób na przeprowadzanie przetargów na przewóz towarów na stałych trasach w oparciu o umowy długoterminowe. Ogłaszając tylko jeden przetarg przy pomocy TC eBid? można dotrzeć do 33.000 potencjalnych, sprawdzonych usługodawców transportowych z całej Europy.
  • Firma w swoim bogatym portfolio posiada także szereg innych programów, ułatwiających działania klientów. Wśród nich należy wyróżnić wydajny program kalkulacyjno-trackingowy TC eMap?, za pomocą którego można ustalić optymalną trasę przejazdu bezpośrednio z poziomu oferty transportowej, obliczyć koszty przejazdu oraz wszelkie koszty dodatkowe dla wybranej trasy, a także monitorować w czasie rzeczywistym pojazdy wyposażone w różne nadajniki GPS na jednej platformie; bez względu na to, kto jest producentem poszczególnych rozwiązań telematycznych (obecnie TimoCom współpracuje z ponad 120 międzynarodowymi dostawcami telematycznymi).
  • TimoCom jest także operatorem największej w Europie internetowej giełdy powierzchni magazynowych i logistycznych. Umożliwia ona wyszukiwanie i oferowanie odpowiednich przestrzeni do składowania towarów, łącznie z wyposażeniem. Na platformie znajduje się do 30.000 ofert magazynów w 40 różnych krajach.
  • Dodatkowym modułem jest także indeks firm transportowych TC Profile?. Jest to największy i najbezpieczniejszy katalog sprawdzonych przedsiębiorstw, oferujących usługi transportowe i logistyczne na terenie całej Europy.

Pełen pakiet produktów firmy TimoCom prowadzi do osiągnięcia jeszcze większej efektywności w branży transportowej i logistycznej.

 

Mobilność w nowoczesnym wydaniu

Jeszcze do niedawna programy IT dla branży transportowej wykorzystywane były głównie na komputerach stacjonarnych lub laptopach (najczęściej w siedzibie firmy). Wraz z rozwojem rynku urządzeń przenośnych (telefony komórkowe, smartfony, palmtopy czy tablety) oraz dynamiką zmian w obszarze branży TSL, pojawiła się także konieczność dostosowania oferty platform transportowych do nowego stylu pracy i życia ich użytkowników. Rozwiązanie to ma ogromny potencjał, gdyż znacznie ułatwia działania, pomaga zredukować czas na wykonanie podstawowych zadań, przyspiesza komunikację z potencjalnymi kooperantami oraz zwiększa satysfakcję klientów.

Zaawansowane usługi dostępne za pośrednictwem smartfonów i tabletów wprowadziła do swojej oferty także firma TimoCom, inwestując w dedykowaną wersję mobilną. Dzięki bezpłatnej aplikacji barometru transportowego poprzez TC Login klienci platform TimoCom mogą z łatwością pozyskiwać lub oferować zlecenia transportowe na giełdzie, uczestniczyć w przetargach długoterminowych na platformie przetargowej, zlecać transporty w oparciu o stałe trasy, szukać i oferować wolne powierzchnie magazynowe, sprawdzać potencjalnych partnerów biznesowych w książce adresowej online oraz wyznaczać szlaki i lokalizować pojazdy poprzez platformę trackingową; a to wszystko przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

 

Jak zainstalować program?

Aplikacja mobilna barometru transportowego działa równie szybko jak na komputerze. Wcześniej należy ściągnąć ją z Internetu i dokonać rejestracji mobilnego dostępu. Podczas tego procesu użytkownik jest proszony o wprowadzenie kodu PIN składającego się z 4 cyfr. Będzie on później potrzebny w celu zalogowania się do TimoCom. Następnie należy uzupełnić dane kontaktowe, dane użytkownika i dane firmy. Jeśli firma posiada już nr ID w TimoCom, należy również go wpisać (im bardziej szczegółowe będą dane, tym szybciej będzie mogła nastąpić aktywacja programu). W ostatnim punkcie należy zaakceptować warunki licencyjne. Włączenie dostępu nastąpi po sprawdzeniu uprawnień użytkownika oraz po podpisaniu stosownego formularza. Od tej chwili można korzystać z mobilnego dostępu do wszystkich zakupionych produktów TimoCom. TC Login, indywidualny kod PIN i konkretne urządzenie mobilne są ze sobą ściśle powiązane. Jeśli pojawi się niezgodność jednego z nich, zalogowanie do TimoCom nie będzie możliwe.

Dodatkowo aplikacja barometru transportowego prezentuje aktualny stosunek ilości ofert frachtów do wolnych przestrzeni ładunkowych na wszystkich europejskich relacjach. Dzięki dużej wyrazistości narzędzie to jest najlepszym argumentem przy negocjacjach cenowych w sektorze europejskiego transportu drogowego. Co więcej oprogramowanie to pozwala wydajniej planować dyspozycje oraz zapewnia także dostęp do najnowszych wydarzeń w branży transportowej (w specjalnie przygotowanym newsroomie znajdują się aktualne informacje dotyczące zarówno TimoCom, jak i całego rynku TSL).

 

Mała cena ? duże zyski

Mobilny dostęp do programów TimoCom to rozwiązanie idealne przede wszystkim dla tych, którzy często podróżują. Sprawdzi się ono doskonale w sytuacji, gdy np. przedsiębiorca transportowy jest jednocześnie kierowcą swojej ciężarówki. Za pomocą prywatnego telefonu lub tabletu jest on w stanie znaleźć kolejne zlecenie, będąc jeszcze w trasie lub podczas rozładunku. W ten sposób przewoźnik może zawsze z łatwością reagować na podbramkowe sytuacje (gdy zajdzie nagła potrzeba znalezienia nowego ładunku), ograniczyć nieprzewidziane postoje, a także wyeliminować kosztowne powroty na pusto. Mobilny dostęp właśnie takim firmom przynosi faktyczne korzyści. Gro przewoźników żartuje, że aplikacja mobilna pozwala dogrywać zlecenia na giełdzie transportowej nie tylko w kabinie, ale także w domu między gotowaniem, a oglądaniem telewizji.

Ale profity z aplikacji odnoszą również spedytorzy i bezpośredni załadowcy, którzy mogą logować się do niezbędnych programów także poza swoim biurem i wydawać dyspozycje zawsze wtedy, gdy ich potrzebują (będąc nieustannie w ruchu). Chcąc pozyskiwać lub oferować zlecenia transportowe albo monitorować swoje pojazdy nie muszą już być oni na stałe związani z komputerem stacjonarnym. Ich codzienna praca staje się odtąd bardziej efektywna, a oni sami są w stanie stawić czoła stale rosnącym wymaganiom swoich partnerów biznesowych.

Sama aplikacja barometru transportowego jest bezpłatna. Płatny jest jedynie dostęp do produktów TimoCom z jej poziomu. Koszt ten wynosi jednak tylko 5 Euro miesięcznie za każde dodatkowe urządzenie. Aczkolwiek tylko wówczas, gdy licencja na użytkowanie programów TimoCom przekracza już 3 stanowiska. Jeśli tak nie jest, cena pozostaje bez zmian (w ramach tej samej zryczałtowanej opłaty abonamentowej).

Nawet jeśli okaże się, że należy zainwestować kilka euro w dedykowany serwis (przede wszystkim w dużych firmach, w których akces do TimoCom jest aktywny na wielu stanowiskach), już po kilku chwilach od instalacji mobilny dostęp może być niezwykle przydatny. Wszak gro z pracowników prowadzi różnorodne działania poza biurem i może się zdarzyć, że będą potrzebowali dostępu do TimoCom właśnie w najbardziej niespodziewanym momencie. Wystarczy wówczas wyciągnąć telefon z kieszeni i natychmiast sprawdzić bazę danych lub umieścić w niej własną ofertę. Cena mobilności jest zatem niewielka w stosunku do potencjalnych korzyści, a inwestycja zdecydowanie szybko się zwraca.

Jak zawsze dla wszystkich nowych użytkowników platform TimoCom (w tym także dostępu mobilnego) firma oferuje 4 tygodnie bezpłatnego i niezobowiązującego okresu testowania.

 

Podsumowując

Urządzenia przenośne są obecnie bardzo powszechne i oferują możliwości sprzętowe porównywalne z komputerami. Można wręcz powiedzieć, że telefon lub tablet jest obecnie w stanie zastąpić tradycyjny pecet. Wykorzystując unikalne cechy tych narzędzi stworzono różnorodne aplikacje mobilne, które mogą z powodzeniem być wykorzystywane również do pracy.

Aplikacje mobilne zyskują coraz większą popularność także w branży TSL. Łączą one klientów z danym serwerem za pomocą Internetu i wychodzą daleko dalej poza biuro przewoźnika czy spedytora, aby zapewnić im nieograniczony dostęp do konta niezależnie od miejsca, w którym się znajdują.

Zalety mobilności dostrzegła też spółka TimoCom, która ponad rok temu zaprezentowała techniczną nowość, dzięki której klienci mogą logować się do programów także będąc w trasie, w domu lub na ważnym spotkaniu. Był to zdecydowanie strzał w dziesiątkę. TimoCom od wielu lat udostępnia innowacyjne narzędzia, dające użytkownikom szansę na podjęcie intratnej, międzynarodowej współpracy. Jako ekspert na europejskim rynku transportowym spółka ciągle rozbudowuje swoją ofertę i wyznacza kurs rozwoju całej branży, a jej aplikacja mobilna jest tego najlepszym przykładem.