Obowiązkowy system elektronicznej awizacji pojazdów na DCT w Gdańsku 0

E-brama umożliwi szybszą obsługę oczekujących

 1. Rekordowe wyniki w polskiej konteneryzacji
 2. Niezadowolenie kierowców
 3. Parking tymczasowy zamiast buforowego
 4. Nowoczesny system planowania
 5. Rejestracja i awizacja
 6. Podsumowanie

E-brama umożliwi szybszą obsługę oczekujących

DCT Gdańsk wdraża właśnie elektroniczny system e-brama, który umożliwi rezerwację konkretnego przedziału czasowego na obsługę w terminalu. Kierowcy oraz firmy przewozowe będą samodzielnie decydować kiedy chcą złożyć lub odebrać kontener w porcie. Od teraz komfort pracy kierowców ulegnie znacznej poprawie. Nie będą oni musieli stać już w korkach, a czas postoju zostanie skrócony do minimum.

 1. Rekordowe wyniki w polskiej konteneryzacji

DCT Gdańsk to największy polski terminal kontenerowy, jedyny terminal głębokowodny w rejonie Morza Bałtyckiego (jest w stanie przyjmować transoceaniczne kontenerowce z Azji) oraz jeden z największych obiektów infrastruktury przeładunkowej na Bałtyku. Terminal obsługuje polski import, eksport, tranzyt oraz tranzyt morski. Gdański DCT jest jednym z atrakcyjniejszych hubów przeładunkowych dla armatorów z całego świata. Tylko w 2016 r. w terminalu DCT przeładowano aż 1,3 mln kontenerów. Był to wynik rekordowy jeśli chodzi o polską konteneryzację. Możliwości przeładunkowe terminala w obecnej chwili wynoszą już 3 mln TEU. Stało się to możliwe w październiku ubiegłego roku z chwilą zakończenia budowy drugiego głębokowodnego nadbrzeża. Przedsięwzięcie było jednym z najważniejszych wydarzeń na całym polskim wybrzeżu.

 1. Niezadowolenie kierowców

Mimo tak wielu sukcesów nowoczesny terminal kontenerowy nie radził sobie jednak do tej pory z ogromnym ruchem na kompleksie bramowym, wielogodzinnymi korkami i złą sytuacją kierowców ciężarówek oczekujących na pobranie lub zdanie kontenera. Kolejka TIR-ów do wjazdu na terminal bardzo często sięgała kilku kilometrów. Kierowcy wielokrotnie skarżyli się na brak odpowiedniego parkingu buforowego. Co więcej władze terminala jakiś czas temu skróciły dozwolony czas parkowania na parkingu zewnętrznym należącym do DCT. Kiedyś można było tam parkować bezpłatnie do 12h, obecnie do 2h. Za przekroczenie dopuszczalnego czasu postoju nakładana jest kara w wysokości 406 PLN i 92 PLN za każdą kolejną godzinę.

W związku z całą sytuacją w listopadzie 2016 r. Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych zorganizowało akcję protestacyjną, żądając lepszych warunków obsługi pojazdów, modernizacji infrastruktury, udostępniania parkingu mieszczącego kilkaset pojazdów ciężarowych, a co za tym idzie poprawy warunków socjalnych i sanitarnych w porcie DCT.

 1. Parking tymczasowy zamiast buforowego

Niedawny protest sprawił, że władze terminalu DCT oraz władze Portu zadeklarowały rozwiązanie tej kryzysowej sytuacji jak najszybciej. Priorytetem ma być budowa parkingu buforowego w sąsiedztwie terminala, na którym kierowcy będą mogli poczekać na swoją kolej lub odebrać czas wolny. Póki co prowadzone są w tej sprawie rozmowy z miastem, które jest właścicielem gruntów, na których taki parking miałby powstać. Wiadomo na pewno, że budowa obiektu potrwa min 2 lata.

Obecnie kierowcy czekający na wjazd do gdańskiego Portu i terminala mogą korzystać z nieodpłatnego, utwardzonego placu na terenie dawnych zakładów Polleny w pobliżu DCT (znajduje się tam ok. 100 miejsc dla pojazdów ciężarowych). Miejsce postojowe przygotowane zostało przez Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego. Kierowcy skarżą się niestety na jego standard. Na razie jest to jednak tylko miejsce tymczasowe, póki operator terminala nie zapewni parkingu długoterminowego.

 1. Nowoczesny system planowania

Najważniejszym przedsięwzięciem jest jednak nowoczesny projekt e-brama, będący systemem wczesnej awizacji samochodów ciężarowych (vehicle booking system). Jest to narzędzie informatyczne dedykowane zarówno kierowcom, firmom przewozowym oraz spedytorom. DCT opracował system już w maju 2016 r., od tego czasu odbywały się jednak konsultacje z przewoźnikami i spedytorami. W grudniu rozpoczęły się pierwsze szkolenia z użytkowania programu oraz pierwsze testy systemu na żywo.

Ostateczne uruchomienie systemu jest podzielone na dwie fazy: od 20 lutego 2017 r. wprowadzony zostanie obowiązek awizacji samochodów ciężarowych w ruchomych godzinach szczytu (DCT będzie na bieżąco informować o przedziałach czasowych). Od 20 marca 2017 r. awizacje będą obowiązkowe już przez całą dobę. Kierowcy bez awizacji nie zostaną obsłużeni.

System usprawni przede wszystkim planowanie podjęć oraz złożeń kontenerów a także ograniczy wzmożony ruch w okolicach terminala. Co ważne system obejmie wszystkich przewoźników przyjeżdżających do terminala (nie będzie dotyczył tylko pustych kontenerów). Od teraz firmy transportowe samodzielnie zdecydują o procesie złożenia lub odebrania pełnych kontenerów w odpowiednim przedziale czasowym (będzie można skorzystać z puli dostępnych terminów). W każdej chwili będzie można zmienić datę i godzinę przyjazdu.

 1. Rejestracja i awizacja

Awiacja będzie możliwa jedynie za pośrednictwem strony internetowej www.ebrama.dctgdansk.com (system działa na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu). Wcześniej należy zarejestrować się w systemie, przesyłając odpowiedni formularz zgłoszeniowy (zawierający dane firmy oraz zatrudnionych kierowców). Po dostarczeniu wypełnionego formularza obsługa terminala zakłada konto administratorskie i generuje profil użytkownika (posiadaczem konta będzie właściciel firmy lub osoba wskazana do administrowania kontem). Administrator profilu będzie odpowiedzialny za utworzenie kont dla swoich pracowników, dysponentów lub kierowców. Aplikacja będzie dostępna w języku polskim, angielskim i rosyjskim.

Aby zaawizować wizytę na terminalu DCT należy dodać kontenery do listy zadań (trzeba wprowadzić numer kontenera oraz nr pin przy kontenerach importowych lub numer bookingu przy kontenerach eksportowych), połączyć dodane kontenery z zestawem pojazdów, które zostaną użyte do podjęcia/złożenia oraz wybrać dogodny termin przyjazdu. System umożliwi tworzenie awizacji tylko na te kontenery, które są gotowe do złożenia lub podjęcia. Szczegóły awizacji (numer, data i godzina) zostaną wysłane smsem lub mailem. Przypisany numer awizacji należy podać obsłudze Pre-Gate.

 1. Podsumowanie

Systemy typu e-brama funkcjonują z powodzeniem w wielu największych portach Europy i świata. Od teraz znajdą zastosowanie także w Polsce.

E-brama pozwoli przede wszystkim na szybszą obsługę oczekujących na odbiór lub załadunek kontenerów. Skróci to znacznie okres oczekiwania na terminalu DCT Gdańsk, zminimalizuje ryzyko zatorów oraz usprawni łańcuch logistyczny. Bez rejestracji nie będzie już możliwy odbiór lub złożenie kontenera (bez awizacji będą przewożone tylko kontenery puste).