Rynek magazynowy w Polsce w I kwartale 2016 r. 0

Poziom popytu na rynek magazynowy w Polsce jest bardzo wysoki. W pierwszych trzech miesiącach br. dostarczono ponad 445 tys.m2 powierzchni magazynowej, podpisano też umowy najmu na blisko 680 tys.m2. W większych ośrodkach logistycznych wzrósł jednak wskaźnik pustostanów. Wzrost zainteresowania najemców i deweloperów zaobserwowano jednocześnie na mniejszych rynkach magazynowych.

rynek magazynowy 2016 raport

To wyniki najnowszego raportu Działu Doradztwa i Badań Rynku „Market Insights”, podsumowującego aktywność na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w pierwszym kwartale 2016 r. Wiedza specjalistów poparta jest wieloletnim doświadczeniem i wypracowanymi metodami analitycznymi. Publikacja oprócz syntezy ostatnich miesięcy prezentuje także prognozy na kolejne kwartały.

Popyt i podaż na rynku magazynowym

Colliers International to globalna firma doradcza, która co kwartał przedstawia podsumowanie wydarzeń na rynku nieruchomości w Polsce w sektorze biurowym, handlowym oraz magazynowym. Jeśli chodzi o rynek magazynowy, to ostatnie miesiące w tym obszarze były bardzo zadowalające.

Zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyły na początku roku 10.4 mln m2. Zakończono 26 nowych projektów, w ramach których oddano do użytku łącznie ponad 445 tys.m2 powierzchni magazynowej. Poziom popytu był zatem bardzo wysoki.

W analizowanym okresie podpisano 120 umów najmu na blisko 680 tys.m2. W ramach umów krótkoterminowych wynajęto 48 tys.m2 powierzchni (głównie w Polsce Centralnej – 24 tys.m2). Wzrósł także poziom renegocjacji i w strukturze popytu osiągnął poziom 43% (nowe umowy odpowiadały za 52%).

W badanych miesiącach największym zainteresowaniem najemców cieszył się rynek warszawski (166 tys.m2 wynajętej powierzchni, co stanowiło ok. 24% całkowitego popytu obserwowanego w Polsce w tym okresie) oraz górnośląski, który utrzymał swoją pozycję od poprzedniego roku (podpisano tam 18 umów na 152 tys.m2 powierzchni). Najwięcej najemców było wśród firm z sektora 3PL (logistyka firm trzecich – 17%) oraz handlu detalicznego (15% całkowitego poziomu popytu)

Na koniec marca niewynajętych zostało ok. 600 tys. m2 powierzchni i tym samym wskaźnik pustostanów w porównaniu do grudnia 2015 r. wzrósł o 4,6% i wyniósł 5,8% (wzrost wskaźnika zaobserwowano głównie w większych ośrodkach logistycznych). Na ten stan rzeczy wpływ miał fakt, że gros nowych zasobów magazynowych zostało wybudowane częściowo spekulacyjnie. Na mniejszych rynkach nadal utrzymuje się niski wskaźnik pustostanów. Tam też spodziewany jest wzrost kosztów najmu.

Jeśli chodzi o podaż, w I kw. br. ukończono budowy 445 tys.m2 hal magazynowych. Największa aktywność deweloperów również skupiła się w Warszawie (137 tys. m2 w strefie II), na Górnym Śląsku (86 tys.m2) oraz w Polsce Centralnej (85 tys. m2). Niewielkie wzrosty odnotowały też inne rynki; tylko podaż na rynku krakowskim i toruńskim została na niezmienionym poziomie. Pod względem nowej podaży rynek zdominował deweloper Panatonii Europe (łącznie 62% podaży).

Miesięczne stawki czynszu

Miesięczne stawki czynszu wahały się w zależności od regionu; najdrożej było w strefie miejskiej Warszawy (stawka minimalna 3,5 EUR za m2, maksymalna 4,8 EUR za m2) i w Krakowie (stawka minimalna 2,8 EUR za m2, maksymalna 4,5 EUR za m2), najtaniej było w III Strefie warszawskiej (stawka minimalna 1,9 EUR za m2, maksymalna 2,7 EUR za m2), na Górnym Śląsku (stawka minimalna 2,0 EUR za m2, maksymalna 2,7 EUR za m2) i w Poznaniu (stawka minimalna 2,10 EUR za m2, maksymalna 2,7 EUR za m2).

Wzrost zainteresowania mniejszymi rynkami

Prognozy analityków na kolejne miesiące są bardzo optymistyczne. Z danych rynku wynika, że na koniec I kw. br. w budowie pozostawało 729 tys.m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej (połowa została już wynajęta). Najemcy i deweloperzy wykazują rosnące zainteresowanie mniejszymi rynkami magazynowymi jak Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Opole. Dużym zainteresowaniem cieszyć się będą też tereny inwestycyjne objęte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. To dobra wiadomość także dla firm z sektora TSL, które w rynku magazynowym powinny upatrywać swojej szansy.

Szybkie i skuteczne oferowanie i wyszukiwanie powierzchni magazynowych

Coraz więcej operatorów logistycznych poszukuje wolnych powierzchni magazynowych na rynkach, gdzie utrzymuje się niski wskaźnik pustostanów. Trudno im niejednokrotnie znaleźć wolny skład logistyczny lub magazyn, który będzie odpowiadał restrykcyjnym wymaganiom. I tu pomocą służy największa giełda powierzchni magazynowych firmy TimoCom. W giełdzie znajduje się do 30.000 powierzchni magazynowych i logistycznych łącznie z ich wyposażeniem w całej Europie. Wyszukiwanie skutkuje wynikami dopasowanymi do towarów, które mają być przechowywane. Dzięki takiemu innowacyjnemu rozwiązaniu przedsiębiorstwa mogą łatwo wynająć obiekt w jednym z 44 krajów (giełda dostępna jest w 24 językach).

Również w drugą stronę funkcjonuje ta „wyszukiwarka magazynów” dokładnie tak samo. Przedsiębiorstwo posiadające powierzchnie magazynowe pozostawia na niej swoje dane kontaktowe i informacje dotyczące rodzaju magazynu oraz jego wyposażenia. W ten sposób program pomaga im uniknąć pustych powierzchni.

Podsumowując

Pierwsze trzy miesiące nowego roku były bardzo udane jeśli chodzi o zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce. Ukończono i oddano do użytki dużo znaczących projektów, podpisano wiele umów najmu, w budowie pozostają kolejne przestrzenie. Rynek magazynowy w Polsce będzie kontynuował dynamiczny rozwój zarówno w zakresie podaży, jak popytu.

Szanse znalezienia odpowiedniego rozwiązania są całkiem spore na giełdzie powierzchni magazynowych. Jako, że z powierzchni magazynowych korzystają nie tylko przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne, giełda powierzchni magazynowych może być interesująca także dla innych branż. Dzięki takiemu wirtualnemu rynkowi ofert można z wyprzedzeniem zapewnić sobie pustą przestrzeń na towary bez względu na ich lokalizację, elastycznie reagować także w sytuacjach podbramkowych, zredukować pustostany oraz lepiej wykorzystać swoje możliwości magazynowe.

Informacja za www.colliers.com, www.timocom.pl