System viaTOLL dostarcza informacji 0

System viaTOLL jest obowiązkowy dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5t oraz autobusów. Oprócz tego, że ma za zadanie zasilać finansowo Krajowy Fundusz Drogowy, to dodatkowo  dostarcza wielu niezwykle istotnych informacji na temat rodzimego transportu drogowego. Bez niego nie wiedzielibyśmy na przykład, że:

– 67% pojazdów poruszających się po polskich drogach ma polskie numery rejestracyjne,

-33% pojazdów należy do przewoźników zagranicznych.

Wciąż najczęściej ?odwiedzają? nas Niemcy (19,44%), Litwini (11,08%), Rosjanie (9,46%) oraz Ukraińcy (9,01%). System poboru opłat pomoże nam w dalszych badania polskiego rynku transportowego, co może mieć spory wpływ na branżę TSL w przyszłości.

ViaTOLL nakłada większe opłaty na przewoźników mających starsze pojazdy. Dlatego zauważyć można powolny, aczkolwiek stały wzrost liczby samochodów o normach emisji spalin Euro 6, 5 i 4. Spada natomiast liczba aut spełniających klasę Euro 0,1,2 i 3. To dobre informacja dla naszego środowiska. Co więcej, system to pełen monitoring polskich dróg i kierowców. Można, dzięki niemu, prześledzić, na przykład, jakimi drogami przemieszczają się pojazdy omijające płatne odcinki. To pozwala wyciągnąć wnioski na przyszłość. (Źródło: ?Ciężarówki? 04/12)