Rosja kasuje zakup jednorazowych kart drogowych 0

Przymusowa rejestracji w systemie Platon

Rosja kasuje zakup jednorazowych kart drogowych

Elektroniczny system poboru opłat drogowych w Rosji od początku swojego funkcjonowania budził wiele skrajnych emocji i uzasadnionych wątpliwości. Najpierw wybuchły strajki kierowców w związku z proponowaną wysokością opłat za przejazd. Przewoźnicy obawiali się, że podatek ten doprowadzi wiele małych i średnich firm do bankructwa. Protesty spowodowały paraliż wielu regionów kraju. Rząd pod naciskiem obniżył na razie stawki. Potem pojawiły się niejasności co do zasad funkcjonowania systemu i znaczne trudności w rejestracji (w pierwszych dniach od uruchomienia systemu na granicach tworzyły się ogromne kolejki pojazdów oczekujących na przejazd). Kiedy już wydawało się, że sytuacja wróciła do normy, teraz Rosyjska Duma wniosła poprawki do ustawodawstwa, które odwołują uproszczoną procedurę przejazdu i nakazują przewoźnikom bezwzględną elektroniczną rejestrację w systemie. Zmiana ta oznacza przymusowe wypełnianie wniosków i wysyłanie wszelkich niezbędnych dokumentów w języku rosyjskim do operatora; dotyczy to także zagranicznych transportowców.

Rosja Platon

W niniejszym artykule odpowiemy na często pojawiające się pytanie, czy jednorazowe karty drogowe, które do tej pory można było bez problemu kupić na terenie całej Rosji i wykorzystać jako bilet rozliczeniowy w systemie e-myta będą musiały zostać bezwarunkowo zastąpione instalacją urządzeń pokładowych?

Działanie systemu poboru opłat Platon

Dla przypomnienia rosyjski system poboru opłat Platon funkcjonuje od 15 listopada 2015 r. Działa on w oparciu o łączność GSM i obejmuje swoim zasięgiem 50 774 km dróg federalnych. Dotyczy pojazdów o dużej ładowności tj. samochodów ciężarowych powyżej 12 ton. Stawka za przejazd uzależniona jest wyłącznie od liczby przejechanych kilometrów i w chwili obecnej wynosi 1,56 rubla za każdy kilometr drogi.

Za poruszanie się bez dokonania płatności pobierane są grzywny: za przejazd bez opłaty 5 000 rubli (ok. 67 euro), za ponowne naruszenie 10 000 rubli (ok. 130 euro). Przestrzegania rosyjskich przepisów pilnuje 200 mobilnych załóg policji oraz 481 bramek kontrolnych wyposażonych w najnowocześniejsze kamery do monitoringu.

Proces rejestracji w rosyjskim Platon

Aby w pełni korzystać z systemu przewoźnicy powinni zarejestrować się i nabyć na każdy zarejestrowany samochód urządzenie pokładowe OBU, za pomocą którego opłata za przejazd pobierana jest automatycznie (urządzenie należy zamontować wyłącznie w wyznaczonych punktach serwisowych).

Rejestracji należy dokonać na stronie www.platon.ru (działa w języku rosyjskim i angielskim) lub w najbliższym biurze operatora. W celu rejestracji wymagane jest podanie rodzaju prowadzonej działalności, danych firmowych, osób kontaktowych, danych zgłaszanych pojazdów oraz danych bankowych. Koniecznym jest również dostarczenie kopii niezbędnych dokumentów potwierdzonych przez notariusza i przetłumaczonych na język rosyjski, w tym NIP i KRS.

Po zarejestrowaniu w systemie użytkownik otrzymuje wygodny dostęp do wszystkich serwisów: może online rejestrować środki transportowe, dokonywać opłat, zmieniać trasy przejazdu, dokonywać obliczeń odnośnie tras oraz przekazać zapytania do operatora.

Istotna zmiana w systemie

Kierowcy do tej pory mogli także korzystać z uproszczonej procedury przejazdu drogami o znaczeniu federalnym. Istniała bowiem możliwość wykupu jednorazowych map z planem podróży (na określoną trasę i zadeklarowany okres) bez konieczności rejestracji w systemie Platon. Można tego było dokonać poprzez stronę internetową, w terminalach samoobsługowych na terenie całej Rosji lub przez aplikację mobilną. Od 15 kwietnia 2016 r. niestety procedura ta zostanie zlikwidowana i tym samym wymagana będzie wcześniejsza pełna rejestracja w systemie. Jednorazowe mapy tras pozostaną w zastosowaniu, jednak korzystać z nich będą mogli tylko właściciele pojazdów zgłoszonych do systemu. Ulegnie też skróceniu okres ważność opłaty na daną trasę z dotychczasowych 30 do 7 dni.

Są też dobre informacje – od 15 kwietnia za przejazd będzie można zapłacić po zakończeniu trasy w systemie post-pay, jednak tylko przy wykorzystaniu urządzenia pokładowego. Do tej pory system działał wyłącznie na zasadzie przedpłaty. Aby skorzystać z tej opcji przewoźnicy będą musieli być zarejestrowani w systemie przez min. 2 miesiące, a także nie mogą posiadać przeterminowanych należności i mandatów za przejazd. Usługa będzie dostępna również dla przewoźników zagranicznych. Na uiszczenie opłaty przewoźnik będzie miał 1 miesiąc.

Podsumowując

System Platon to obecnie największy i najbardziej kompleksowy system płatności dróg w Europie. Jest on stosunkowo łatwy i wygodny w obsłudze, jednak nie brak mu też błędów i niedociągnięć. Przewoźnicy od samego początku mieli wiele kłopotów z jego działaniem. Problemy z rejestracją odeszły już jednak w niepamięć. Teraz wprowadzono zmiany ustawowe, które utrudnią działanie niektórych przewoźników (szczególnie tych zagranicznych). Od dnia 15 kwietnia br. aby otrzymać jednorazowe karty drogowe w Rosji przewoźnicy będą musieli bowiem dokonać pełnej rejestracji w systemie Platon; w innym przypadku ciężarówki o DMC powyżej 12 ton nie będą mogły poruszać się po drogach federalnych. W dalszym ciągu jednak nie trzeba bezwzględnie instalować urządzenia pokładowego (co mimo wszystko w niektórych przypadkach jest wskazane).

Warto pamiętać też o tym, że łamanie przepisów odnośnie płatności drogowych może skutkować nie tylko mandatem, ale także doprowadzić do zatrzymania transportu i narazić przewoźnika na ogromne koszty.