Ładunki drobnicowe ? nowy trend w transporcie? 0

Przewozy drobnicowe- wzrost ładunków

drobnica

Transport to jedna z najbardziej rozwijających się gałęzi gospodarki, której warunki rozwoju dyktuje popyt na usługi transportowe. Przedsiębiorca transportowy musi wnikliwie obserwować i analizować rynek, szukając dla swojej firmy pewnego miejsca w branży i możliwości zysku.

Obserwując nowe trendy w sektorze TSL trzeba zauważyć, że od kilku lat widać rosnące zainteresowanie przewozami drobnicowymi i to zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym. Przykładowo w krajach europejskich liczba ładunków drobnicowych obecne zwiększa się nawet o kilkadziesiąt procent w skali roku. Tendencje na zwiększone zapotrzebowanie na transport drobnicowy zauważają także polscy przedsiębiorcy. Nierzadko ?rozdrabniają? oni swoją flotę i decydują się na przewóz drobnicowy. W takich przypadkach nie bez znaczenia pozostaje fakt, że pojazd dostawczy o DMC poniżej 3,5 tony generuje niższe koszty zakupu i eksploatacji.

W naszym kraju wolumen przewożonych ładunków drobnicowych rośni systematycznie o kilkanaście procent miesiąc do miesiąca. Z czego to wynika? Przede wszystkim z faktu, że firmy dążą do minimalizowania zapasów magazynowych przez wzgląd na niepewność rynkową, a tym samym zamawiają mniejsze ilości towarów. Nie bez znaczenia pozostaje rosnąca popularność zakupów dokonywanych przez Internet. W każdym z tych przypadków pojazdy dostawcze zdecydowanie wypierają ciężarówki, dzięki czemu firmy transportowe zwiększają elastyczność dostaw i ich punktualność. Ponadto coraz więcej jest dróg, po których zdecydowanie łatwiej poruszać się furgonetce, aniżeli ciężarówce. Warto również podkreślić, że coraz większa liczba producentów dąży do ograniczenia lub całkowitej likwidacji pośredników w obsłudze transportu swoich towarów ograniczając tym samym jego koszty i stwarzając szanse na bezpośredni kontakt z przewoźnikiem. Rozwój e-handlu to z pewnością duża szansa dla transportu drobnicowego, należy jednak zwrócić uwagę, ze może on częściowo zostać zastąpiony także przewozami paczkowymi. Na szczęście nie da się przewieźć każdego ładunku w formie paczki, chociażby przez wzgląd na jego gabaryty.