Kontenery chłodnicze ? nieodzowne narzędzia w logistyce towarów szybko psujących się 0

chłodnie

Kontenery chłodnicze

Kontenery chłodnicze to doskonałe rozwiązanie umożliwiające nie tylko szybki i ekonomiczny transport, ale także przechowywanie towarów szybko psujących się bez względu na porę roku. Dodatkowo platformy te można z powodzeniem wykorzystać w przewozach intermodalnych (przy pomocy statków, kolei oraz samochodów ciężarowych), co znacznie wpływa na skrócenie czasu dostawy. Jednak tylko właściwe użytkowanie i konserwacja kontenerów daje gwarancję prawidłowego przechowywania produktów spożywczych i optymalnego terminu utrzymania ich przydatności. Jak zatem zmaksymalizować te efekty?

 

Transport i magazynowanie

Kontenery chłodnicze używane są do transportu lub przechowywania towarów wymagających kontrolowanej temperatury (np. napoje) oraz towarów szybko psujących się (np. mięso, ryby, owoce cytrusowe, warzywa). Zastosowanie tego typu kontenerów w przewozach oraz magazynowaniu pozwala zapewnić utrzymanie właściwych parametrów przewożonego towaru. Kontenery chłodnicze można wykorzystywać przez cały rok, bez względu na warunki pogodowe.

Kontenery chłodnicze mają ustandaryzowane wymiary (11 i 21 europalet), co pozwala na przewozy różnymi środkami transportu oraz szybki przeładunek towaru pomiędzy nimi. Dzięki temu kontenery chłodnicze można dostarczyć w każde miejsce na świecie. Aby jednak zapewnić płynny transport intermodalny ważna jest infrastruktura. Podstawową rolę odgrywają tu punkty przeładunkowe zlokalizowane przy terminalach morskich oraz wyposażenie samochodów ciężarowych w agregaty prądotwórcze, zapewniające ciągłe zasilanie urządzeń chłodniczych.

Kontenery chłodnicze wykorzystywane są powszechnie również jako stacjonarne platformy magazynowe. Używają ich przede wszystkim dystrybutorzy produktów spożywczych, właściciele nadmorskich restauracji oraz organizatorzy masowych imprez i eventów.

 

Utrzymanie właściwych parametrów

Prawidłowa obsługa i systematyczna konserwacja wpływa nie tylko na stan techniczny kontenera chłodniczego, ale także sprawia, że transportowane lub przechowywane w nim produkty spożywcze utrzymują dłuższą świeżość. Ogromny wpływ na zachowanie świeżości produktów ma odpowiedni sposób umieszczenia towaru. W kontenerze chłodniczym (inaczej niż w zwykłym kontenerze) powinno się zostawić przestrzeń na swobodny przepływ powietrza. Aby zapewnić termoobieg powietrza, należy przede wszystkim przestrzegać zaleceń co do wielkości ładunku.

Najlepiej skorzystać w tym zakresie z pomocy profesjonalnych firm, posiadających doświadczenie oraz kompleksową ofertę. Decydując się na współpracę z takim partnerem, przedsiębiorca zyskuje sprzęt wysokiej jakości i doradztwo specjalistów z firm zaplecza kontenerowego, pełen serwis kontenerów z dojazdem do klienta, inspekcje stanu technicznego, mycie, przygotowanie pod załadunek towarów oraz renowację. Takie usługi świadczy np. firma Balticon SA.- specjalizująca się w obsłudze techniczno-logistycznej niezbędnej do funkcjonowania ruchu kontenerowego.

 

Kupić, wynająć czy wydzierżawić?

Kontenery chłodnicze można kupić, wynająć lub wydzierżawić. Szczególnie ten ostatni sposób wydaje się być konkurencyjny w przypadku, gdy kontener potrzebny jest jedynie na sezon. Dzierżawa pozwala elastycznie zareagować na potrzeby rynku, bez konieczności zamrażania dużego kapitału. Kupno lub wynajem kontenerów polecany jest zwłaszcza w przypadku długotrwałych transportów. Wówczas produkty spożywcze będą dostarczone na czas i pozostaną długo świeże; niezależnie od tego jaką drogę przebędą i jakimi środkami transportu będą przewożone.

Przed dokonaniem jakiegokolwiek wyboru, przedsiębiorca powinien jednak najpierw przeprowadzić szczegółową analizę popytu na towary, które zamierza w nim transportować lub przechowywać i na tej podstawie wybrać sposób oraz znaleźć odpowiedniego partnera.

 

Podsumowując

Kontenery chłodnicze służą do przewozu ładunków w temperaturze od ?30 °C do +30 °C. Są one najpopularniejszą jednostką ładunkową w przewozie towarów wymagających kontrolowanej temperatury oraz towarów szybko psujących się w transporcie zarówno lądowym, jak i morskim, dzięki łatwości przeładunku i transportu. Idealnie sprawdzą się także jako szybkie i niedrogie powiększenie powierzchni magazynowej; są gotowe do użycia natychmiast po podłączeniu do prądu. Kontenery chłodnicze to rozwiązanie dla wszystkich, dla których liczy się przede wszystkim świeżość.