Standardy bezpiecznego przewozu przesyłek 0

standardyStandardy przewozu towarów

Zabezpieczenie przesyłki przed przemieszczaniem się, wzajemnym zderzeniem, przewróceniem i zniszczeniem podczas transportu to jedna z podstawowych czynności o jakie należy szczególnie zadbać w procesie transportowym. Operatorzy logistyczni oraz firmy kurierskie zabezpieczają ładunki na różne sposoby (często na bazie własnych doświadczeń). Najważniejsze jest przede wszystkim dopasowanie odpowiedniej metody zabezpieczenia do konkretnego rodzaju frachtu oraz potrzeb potencjalnego klienta. Jak zatem zachować standardy bezpiecznego przewozu przesyłek?

 

Na paletach

Przesyłki paletowe są powszechnie stosowane ze względu na to, że są najszybszym i najłatwiejszym sposobem na transport ładunków. Palety to platformy, które zazwyczaj są zrobione z drewna lub plastiku i stosuje się je jako sztywne podłoże, z możliwością ułożenia piętrowego. Najważniejsze jest aby odpowiednio związać towar z paletą, tak aby przesyłka nie wystawała poza obrys palety. Do najpopularniejszych rozwiązań można zaliczyć plastikowe taśmy spinające i rozciągliwą folię ze strechu (zakładaną ręcznie lub maszynowo). Palety mogą mieć także dodatkowo tzw. ?nadstawki paletowe?, czyli szczelne obudowy, osłaniające z boków i z góry towar ułożony na palecie. Można posłużyć się również skrzyniopaletami (z tworzyw sztucznych lub aluminium), które posiadają ściany i klapę zamykającą od góry.

Ciężkie przesyłki powinny być ułożone na spodzie palety, a lekkie i delikatne na górze. Układając przesyłki na palecie warto zadbać o to, by na zewnętrznej ścianie ładunku znalazła się naklejka kierunkowa, etykieta z kodem kreskowym lub list przewozowy aby łatwo zidentyfikować przesyłkę. W każdym przypadku ważne jest aby paleta była w dobrym stanie (nie była uszkodzona), miała odpowiednią nośność i pochodziła od sprawdzonego dostawcy.

 

Kosze, pojemniki, klatki

Mimo popularności palet w przypadku przewozu mniejszych frachtów idealnym rozwiązaniem będą kosze, pojemniki, czy klatki. Przesyłki małe, o nieregularnych kształtach (posiadające wystające, ostre krawędzie) można pakować w stalowe rolkontenery lub stalowe kosze (kosze można układać jeden na drugim). Wielu operatorów logistycznych do przewozu ładunków między własnymi placówkami wykorzystuje np. opakowania zbiorcze w postaci metalowych boksów. Dzięki takiemu rozwiązaniu można precyzyjnie wypełnić przestrzeń ładunkową oraz ograniczyć do minimum ryzyko zgniecenia dolnych części towaru podczas wstrząsów występujących w ruchu pojazdów.

 

Towary wrażliwe

W wielu przypadkach opakowanie powinno być traktowane jako integralna część towaru. Szczególnie w obsłudze ładunków delikatnych, wrażliwych na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne np. sprzętów AGD, ważne jest zastosowanie odpowiednich standardów obsługi. Produkty takie często oznacza się znakami graficznymi, informującymi np. o sposobie ich składowania, czy wymogu szczególnej ostrożności i warto stosować się do tych wytycznych. Warto pamiętać także o narożnikach ochronnych, przekładkach tekturowych, odpowiednim ułożeniu ładunku i właściwym mocowaniu każdego poziomu pasami, co znacznie poprawi stabilność palety. Bardzo wrażliwe na warunki atmosferyczne produkty na czas transportu można zabezpieczyć także specjalnymi pokrowcami termicznymi.

Uwaga!!! Dla zabezpieczenia przewożonego towaru (często bardzo drogiego) przed kradzieżą warto zastosować naklejki i taśmy plombujące, taśmy samoprzylepne z logo firmy, kaptury na palety (zakładane z góry), czy folie nietransparentne.

 

Podsumowując

Właściwe pakowanie towarów to jeden z ważniejszych elementów, gwarantujących bezpieczeństwo przesyłek transportowych. Przestrzeganie procedur jakościowych nie tylko redukuje liczbę uszkodzeń podczas przewozu i daje poczucie komfortu potencjalnym klientom, ale także pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej. Warto zatem już na początku ustalić jak najlepiej zabezpieczyć fracht, biorąc pod uwagę jego specyfikę i oczekiwania nadawców, aby wyeliminować wszelkie ryzyko.

Jednak nie zapominajmy także o starannym ładowaniu i rozładowywaniu samochodów przez pracowników (często samych kierowców), gdyż również na nich ciąży duża odpowiedzialność za szkody w transporcie.