Jak właściwie przechowywać palety w magazynach? 0

Dobry regał paletowy to podstawa

  1. „Naga prawda o regałach paletowych”
  2. Rodzaje regałów paletowych
  3. Kryteria wyboru regałów
  4. Podsumowanie

Dobry regał paletowy to podstawa

Proces magazynowania odgrywa ważną rolę w transporcie towarów. Właściwa organizacja tych procesów pozwala na optymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej oraz odpowiednie ulokowanie i przechowywanie dostępnych zasobów. Jeśli towary w magazynie będą składowane na ustandaryzowanych paletach, odpowiednim wyborem będzie na pewno zastosowanie w nich regałów paletowych.  Ale regały te sprawdzą się także doskonale w przypadku towarów luzem.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju regały paletowe. Mogą różnić się one przede wszystkim konstrukcją, obrotem zapasów, sposobem operowania i składowania ładunku, a także ceną. Aby wybrać dobry regał paletowy do magazynu należy wziąć pod uwagę szereg istotnych czynników.

  1. „Naga prawda o regałach paletowych”

W transporcie towarów chyba nikt nie wyobraża sobie już życia bez palet. Palety to idealne platformy do przenoszenia, przewozu i składowania ładunków w większych ilościach. Tylko w Polsce rocznie produkuje się ok. 18 mln nowych palet; łącznie w obrocie znajduje się ich ok. 50 mln.

Palety z ładunkiem przechowuje się w magazynach do momentu rozpoczęcia kolejnego etapu transportowego. Istnieją oczywiście różne rozwiązania służące składowaniu palet. Najpopularniejszym z nich są bez wątpienia regały paletowe. Jednak tu wybór jest ogromny. Każdy z modeli ma swoje zalety i wady. Nie każdy produkt znajdzie też zastosowanie w danych typach magazynów. Pojawia się zatem pytanie jaki regał paletowy wybrać? Przed tym dylematem stają najczęściej menadżerowie magazynów, osoby odpowiedzialne za zakupy oraz specjaliści ds. logistyki.

Wiodący producent techniki magazynowej – Firma MGL Sp. z o.o właśnie z myślą o nich przygotowała bezpłatnego e-booka pt. „Naga prawda o regałach paletowych”. Opisane zostały w nim wszystkie rodzaje regałów paletowych oraz ich najważniejsze cechy. W raporcie zwrócono także uwagę na szereg czynników determinujących wybór właściwego rozwiązania, dostosowanego do konkretnego magazynu i zakładanych celów.

  1. Rodzaje regałów paletowych

Regały paletowe znajdują zastosowanie praktycznie w każdym magazynie. Wpływa na to ich uniwersalność, wydajność oraz możliwość dostosowania do różnorodnych produktów. Jak już wspomniano wcześniej regały różnią się między sobą przeznaczeniem, założeniami funkcjonowania i obsługi. Wśród regałów paletowych wyróżnić można:

  • Regały z szerokimi alejkami (cechują się one prostą konstrukcją, możliwością łatwej zmiany konfiguracji i dostosowania do szybko zmieniającego się asortymentu, korytarze transportowe zajmują ok. 60% magazynu, szerokość alejek międzyregałowych wynosi ok. 3,6 m);
  • Regały z wąskimi alejkami (szerokość alejek międzyregałowych wynosi ok. 1,6 m, pozwala to na lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej, istnieje tu jednak większe ryzyko uszkodzenia ładunku i regału podczas manewrowania wózkiem);
  • Regały wjezdne drive In i driver through (zostały tu prawie całkowicie wyeliminowane alejki międzyregałowe, w wąskich korytarzach poruszają się wózki widłowe);
  • Regały przepływowe/grawitacyjne (dzielą magazyn na strefę załadowczą i odbiorczą, towary składowane są według rodzaju i terminu ważności);
  • Regały wsuwne push-back (każdy kanał wyposażony jest w zespół wózków poruszających się na szynach, przy rozładunku pierwsza paleta jest usuwana a kolejne przesuwają się do przodu na ruchomym wózku);
  • Regały przesuwne/dynamiczne/mobilne (ciągi regałowe poruszają się po torowisku w posadzce);
  • Regały satelitarne/ wahadłowe (ładunek przenoszony jest za pomocą zdalnie sterowanych wózków z własnym napędem).

Warto też wiedzieć, że większość dostępnych na rynku regałów paletowych umożliwia tworzenie systemów wysokiego składowania (powyżej 12 m). Na uwagę zasługuje również fakt, że przy wysokim poziomie skomplikowania konstrukcji należy liczyć się ze zwiększonymi kosztami instalacji oraz większą częstotliwością występowania usterek.

Oprócz samych regałów stosowane są też różnorodne akcesoria regałowe. Ich gama jest równie szeroka. Można wymienić tu terminale paletowe, półki, separatory podwieszane, zabudowy siatkowe, czy belki poprzeczne. Dzięki nim zwiększa się elastyczność sposobu składowania towaru oraz jego bezpieczeństwo.

Wszystkie niuanse na temat rodzajów, cech i zastosowań regałów zostały opisane we wspomnianym wcześniej e-booku, który można pobrać za darmo ze strony internetowej www.mgltechnika.pl

  1. Kryteria wyboru regałów

Wydawca e-booka zwraca uwagę czytelników także na kilka istotnych faktów. Twierdzi bowiem, iż nie ma uniwersalnego i najlepszego rodzaju regałów paletowych. Wszystko zależy bowiem od rodzaju magazynu i jego zastosowania, ilości zapasów, okresu składowania itp.

Aby dobrać właściwy regał do konkretnego magazynu wcześniej należy dokonać szczegółowej analizy. Przede wszystkim trzeba zastanowić się jaki jest gabaryt jednostki składowania, jaki jest wymagany model rotacji zapasów, czy istnieje konieczność dostępu do pojedynczej jednostki składowania (np. w przypadku artykułów szybko psujących się), jaka jest oczekiwana liczba miejsc składowania w magazynie, jaka jest ilość towaru przypadającą na jedną jednostkę magazynową, jakie są dostępne urządzenia transportu wewnętrznego (większość rodzajów regałów paletowych można obsługiwać za pomocą standardowych wózków podnośnikowych i czołowych), a także jaki jest dostępny budżet na zakup regałów.

  1. Podsumowanie

Regały paletowe ze względu na swój uniwersalny charakter, łatwy i szybki montaż oraz przystępną cenę są jednymi z najczęściej wykorzystywanych systemów składowania na rynku logistycznym. Przy wyborze odpowiedniego regału magazynowego należy kierować się podstawowymi kryteriami danego magazynu oraz celami, jakie ma on spełniać. Warto wcześniej przeprowadzić tzw. badanie potrzeb.

„Naga prawda o regałach paletowych” pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i pomóc w podjęciu decyzji odnośnie zakupu najlepszych urządzeń do wyposażenia magazynu.

Źródło: www.mgltechnika.pl, www.tsl-biznes.pl