Czy wiesz, jak korzystać z giełdy transportowej? 0

Giełdy transportowe – w służbie transportu!

Branża TSL obecnie nie wyobraża sobie swojej działalności bez niezbędnych oprogramowań, które wspomagają funkcjonowanie przedsiębiorstw, a tym samym usprawniają transport.

giełdy transportowePomimo wielu opracowywanych programów i wprowadzanych an rynek nowości myślę, że nadal na pierwsze miejsce wśród różnego rodzaju oprogramowań wysuwają się giełdy transportowe dostępne obecnie online, zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i w mobilnych wersjach.

Giełdy transportowe wspomagają rynek transportu drogowego, a ich umiejętne wykorzystanie może doprowadzić do optymalizacji pracy firmy, zarówno spedycyjnej, jak i transportowej. O tym, że giełdy są bardzo pomocnym narzędziem w prowadzeniu biznesu, nie zawsze potrafimy w pełni wykorzystać ich potencjał.

Wybór odpowiedniego systemu

W związku ze wzrostem firm przewoźniczych oraz spedycyjnych i niestety dość powszechnym zjawiskiem sprzedaży ładunków warto po pierwsze zwrócić uwagę na fakt, z jakiej giełdy korzystamy, jakie zlecenia chcemy pozyskać. Jeśli za priorytet uznajmy bezpośrednie kontakty ze spedycją lub załadowcą, to warto korzystać z giełdy, która oferuje najwięcej takich zleceń. Z pewnością należy zwrócić uwagę na dostępność do zleceń międzynarodowych, w tym do bezpośrednich zagranicznych zleceniodawców, to da nam pewność, że nie trafiamy na kolejnego pośrednika, który jedynie zajmuje się odsprzedawaniem pozyskanych frachtów.

Funkcje i sposób obsługi

Należy też pamiętać, że dostęp do giełdy, to nie tylko możliwość monitorowania bazy zamieszczanych ofert, to także okazja do umieszczenia swoich wolnych pojazdów. Jeśli ty nie znajdziesz ładunku, to może ładunek znajdzie ciebie. Takie dwupłaszczyznowe działanie zwiększa możliwość pozyskania frachtu. Nie wszyscy wiedzą, że najlepsze oferty, najbardziej intratne zlecenia pojawiają się na giełdzie we wczesnych godzinach porannych, dlatego warto monitorować na bieżąco giełdy i tak organizować pracę, by do południa mieć możliwość znalezienia interesujących zleceń. Związane z tym jest częste odświeżanie bazy giełdy. Jest to niezwykle istotne, gdyż na największych międzynarodowych giełdach nowe oferty pojawiają się dosłownie co kilka sekund. Nie wystarczy zatem włączyć jedynie rano giełdy i sprawdzić zleceń, wręcz przeciwnie należy zwrócić szczególną uwagę na pojawiające się o chwilę propozycje współpracy.

Zagrożenia

Jeśli nie chcesz zostać oszukanym, nie działaj na giełdzie nerwowo i nieprzemyślane. Oszuści czekają tylko na klientów, którzy na szybko poszukują zleceń chcąc zredukować pusty przebieg. Ci, którzy chcą wykorzystać fakt, że przewoźnikowi spieszy się z pozyskaniem zlecenia będą czyhać najczęściej popołudniami, zwłaszcza tuż przed weekendem. Znajdź czas, by sprawdzić swojego ewentualnego kontrahenta. Jeśli giełda posiada bazę swoich użytkowników prześledź jego transakcje, zadzwoń na podany w bazie numer stacjonarny i upewnij się, że nikt nie podszywa się pod firmę, która chce z tobą podpisać umowę. Czasami lepiej wrócić na pusto, niż zostać narażonym na wysokie odszkodowanie i kradzież przesyłki. Jeśli masz możliwość dostępu do różnych giełd, warto sprawdzić, czy ładunek nie został odsprzedany pośrednikowi, który przechodząc z giełdy na giełdę zaniża stawkę frachtu.

To najważniejsze z punktów, którymi powinien kierować się każdy użytkownik giełdy transportowej. Jeśli potraktujemy dostęp do niej, jako wartość dodaną, a nie jedynie ponoszony koszt abonamentu, to z pewnością pozyskamy wiele zleceń, a w efekcie stałych partnerów biznesowych, które wpłynął pozytywnie na działalność naszego przedsiębiorstwa.