Jak znaleźć wolny ładunek? 0

giełda, platformaWielu międzynarodowych przewoźników boryka się z problemem braku dodatkowych, wolnych ładunków. Sytuacja często dotyczy frachtów powrotnych, gdy auto musi bezproduktywnie wracać z trasy do bazy na pusto. Każdy przedsiębiorca wie jak źle wpływa to na kondycję finansową firmy.

Czy jest zatem sposób aby skutecznie unikać kosztownych pustych przebiegów? Inna sytuacja może dotknąć przewoźników podczas fali kryzysu, który w branży transportowej jest nieunikniony. Często wówczas na rynku brakuje ładunków w stosunku do wolnych mocy przerobowych. Czy w tak trudnym okresie przewoźnik może dysponować towarami, które są w deficycie? Wiadomym jest także, że najlepsze zlecenia transportowe odbywają się na rynku kontraktów długoterminowych, gdzie można łatwiej zaplanować przyszłość i zabezpieczyć sobie pracę na dłuższy czas.

Czy zwykły polski przewoźnik może w dobie tak silnej konkurencji na rynku zdobyć intratny, międzynarodowy kontrakt? Niezależnie czy działając na rynku Spot czy też rynku kontraktowym, firmy przewozowe mogą liczyć na pomoc w znajdywaniu stałych i doraźnych ładunków. Możliwości jest wiele, ale wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem są tutaj najnowocześniejsze programy komputerowe typu Giełda Transportowa oraz Platforma Przetargowa. Te technicznie zaawansowane narzędzia internetowe służą do wymiany informacji pomiędzy przedsiębiorstwami posiadającymi ładunki i szukającymi przewoźników, a usługodawcami transportowymi posiadającymi odpowiedni park samochodowy. W bazie danych oferowane są ładunki i samochody różnego rodzaju. Nie ma tu też znaczenia czy firma jest mała, czy duża i z jakiego kraju pochodzi. Każdy jest w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, a przy tym może skutecznie zareklamować swoją firmę na szerszym forum.

Giełda Transportowa jest odpowiednia dla zleceń jednorazowych i pozwala zapewnić firmie dodatkowe możliwości biznesowe np. w postaci frachtów na drogę powrotną. Dzieje się to za sprawą wielu tysięcy użytkowników z całej Europy, którzy codziennie on-line wystawiają swoje oferty dotyczące wolnych ładunków lub pustych przebiegów.

Platforma Przetargowa działa natomiast na zasadzie przetargów rozpisywanych przez międzynarodowych załadowców związanych z przemysłem i handlem lub firmy spedycyjne. Przedsiębiorstwa transportowe mogą składać do nich swoje propozycje cenowe i walczyć o długoterminowy kontrakt. W ten sposób można zabezpieczyć sobie pracę nawet podczas wahań gospodarki. Zleceniodawcy natomiast mają dzięki platformie dostęp do sprawdzonych usługodawców transportowych. To także doskonałe narzędzie do określania cen rynkowych.

Programy tego typu ułatwiają wszelkie procedury transakcyjne pomiędzy spedytorami, logistykami i załadowcami z całej Europy. Przykładem takich kompatybilnych platform może być Giełda Transportowa i Platforma Przetargowa firmy TimoCom. To niemieckie przedsiębiorstwo jest dostawcą usług IT dla wszystkich uczestników łańcucha dostaw oraz liderem branżowym. Jego produkty są profesjonalnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami w walce o wolne ładunki oraz stałe zlecenia.