Zasady funkcjonowania, jak działa viaTOOLu 0

funkcjonowanie via tollW większości krajów europejskich przejazd po autostradach lub innych drogach krajowych szybkiego ruchu jest płatny. Najczęściej płatności dokonuje się bezpośrednio przy bramkach wjazdowych lub wyjazdowych. Innym popularnym sposobem są także tzw. winiety okresowe. Wysokość opłat za winiety uzależniona jest od  rodzaju pojazdu oraz okresu pobytu na terytorium danego kraju. Winiety obowiązują dla pojazdów o maks. ciężarze całkowitym do 3,5 tony (motocykle, samochody osobowe, pojazdy campingowe). Dla pojazdów powyżej 3,5 tony obowiązuje elektroniczny system poboru opłat drogowych.

Jak to jest w Polsce?

W Polsce jak do tej pory płatne są tylko pewne odcinki autostrad. Kierowcy muszą liczyć się z opłatami na odcinkach Rusocin – Nowa Wieś, czyli na Autostradzie A1, Konin ? Świecko, czyli Autostrada A2, Kraków ? Katowice, czyli Autostrada A4 oraz na odcinkach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad: Konin-Stryków i Wrocław (węzeł Bielany Wrocławskie) – Sośnica (węzeł Sośnica).

W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury określone zostały stawki opłat za przejazd 1 km autostrady po drogach zarządzanych przez GDDKiA. I tak dla pojazdów kategorii 1 (motocykle) wynosi ona 0,05 zł, dla pojazdów kategorii 2 (pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony) wynosi 0,10 zł,

Docelowo już wkrótce wszystkie autostrady w Polsce będą pełno płatne.

Elektroniczny system poboru opłat ? obowiązkowy

Jak już wcześniej wspomniano, dla pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów posiadających powyżej 9 miejsc siedzących obowiązuje elektroniczny system poboru opłat tzw. viaTOLL. System obowiązuje na autostradach, drogach ekspresowych oraz niektórych drogach krajowych w naszym kraju od 01.07.2011r. i zastąpił popularne dotychczas winiety. Opłaty uzależnione są od klasy danej drogi, dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu oraz klasy emisji spalin EURO. Naliczanie opłat jest teraz całkowicie zautomatyzowane, gdyż nie ma już potrzeby zatrzymywania się i płacenia przy bramce. Bramki otwierają się gdy zbliży się do nich pojazd. Planowane jest aby w 2014 roku elektroniczny system viaTOLL objął w Polsce 2880 km dróg.

Jak uiścić opłatę?

Aby korzystać z elektronicznego systemu poboru opłat drogowych, pojazdy muszą być wyposażone w elektroniczne urządzenie o nazwie viaBOX. Urządzenie przykleja się po wewnętrznej stronie szyby samochodu. Przesyła ono zakodowane w nim dane o pojeździe do przekaźników zainstalowanych na bramkach za pomocą mikrofali. Na podstawie przesłanych informacji naliczana jest opłata za przejazd. Płatności można dokonać w systemie Pre-Paid (przedpłata z góry z doładowanego wcześniej konta) lub Post-Paid (płatnośc z dołu, w okresach rozliczeniowych, na podstawie faktury). Można także korzystać z oferty operatorów kart flotowych i paliwowych, którzy współpracują z systemem viaTOLL. Aby otrzymać viaBOX, należy zarejestrować się w systemie viaTOLL. Kaucja zwrotna za  urządzenie wynosi 120 PLN.

System viaTOLL ? dobrowolny

Od 01.06.2012r. umożliwiono kierowcom pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony system viaTOLL na zasadzie dobrowolnej. Oznacza to, że kierowcy wyżej wymienionych pojazdów mogą płacić za przejazd manualnie lub w systemie elektronicznym, co umożliwi szybszy przejazd przez bramki bez zatrzymywania się,. Zostało to podyktowane uruchomieniem nowych odcinków płatnych autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Aby system mógł w pełni funkcjonować należy zakupić małe urządzenie pokładowe o nazwie viaAUTO. Urządzenie to również przesyła przekaźnikom zakodowane informacje o pojeździe, na podstawie których naliczana jest opłata. Urządzenie viaAUTO będzie mogło być używane tylko w konkretnym pojeździe, który został zarejestrowany w systemie viaTOLL. Urządzenie jest dostępne w cenie 135 PLN.

Szybkość, elastyczność, wygoda

viaTOLL jest już bardzo popularnym systemem w większości krajów członkowskich. Nic dziwnego skoro jest to wygodne rozwiązanie zarówno dla samochodów ciężarowych, jak i osobowych. Dzięki niemu można znacznie skrócić podróż, eliminując stanie w kolejkach do bramek na autostradach. Można także wybrać dogodną dla siebie metodę płatności. Rejestrację w elektronicznym systemie poboru opłat można dokonać w Punktach Dystrybucji, Punktach Obsługi Klienta oraz Przygranicznych Punktach Dystrybucji.