Palety eksportowe do wysyłek oceanicznych 0

  1. Wymiar kontenerowy lepszy niż format EUR
  2. Bezproblemowa wysyłka do wszystkich krajów świata
  3. Inne zalety produktów z drewna prasowanego
  4. Podsumowanie

Palety drewniane formatu Euro to powszechnie używane palety w całej  Europie. Ich rozmiar dostosowany jest w większości do środków europejskiego transportu oraz dostępnych pomieszczeń magazynowych. Są to także palety uniwersalne pasujące do wszystkich rodzajów wózków widłowych stosowanych na starym kontynencie.

Nie zawsze jednak standardowe europalety będą najlepszym wyborem np. w przypadku eksportu drogą morską lub lotniczą do Stanów Zjednoczonych. Palety EUR są zbyt wąskie do stosowanych w USA wideł i podczas rozładunku może pojawić się istotny problem. Również europejski format palet nie wypełnia całej dostępnej powierzchni kontenera i potrzebny jest dodatkowy ładunek. W przypadku wysyłek oceanicznych warto zatem zastosować inne rozwiązanie.

Wielu producentów oferuje różne typy palet kontenerowych. W tym artykule zwrócimy uwagę na pochodzące z Niemiec palety Inka, które w ostatnim czasie zyskały ogromną popularność na rynku.

  1. Wymiar kontenerowy lepszy niż format EUR

Większy rozstaw wideł w wózkach widłowych stosowanych w USA może nastręczyć wiele kłopotów operatorom w portach, którzy przyjmują palety z kontenerów przybywających z Europy.  W Stanach format palety jest bowiem znacznie szerszy, niż ten stosowany w Europie. Na starym kontynencie używa się palet o wymiarach 800X1200 mm, które idealnie dopasowują się do wielkości naczep, w Ameryce popularny jest rozmiar 1016X1219 mm.

Ten problem wyeliminowała jednak firma Inka Paletten GmbH, która jest największym europejskim producentem palet jednorazowego użytku. Stworzyła ona palety prasowane z drewna o dwóch wymiarach F11 (1140X1140 mm) oraz F10 (1000X1200 mm).

Duży format palet sprawdzi się nie tylko podczas rozładunków w amerykańskich portach, ale także podczas podróży kontenerów drogą morską z Europy do Stanów. Umożliwią one bowiem maksymalne wykorzystanie miejsca w kontenerze. Kontenery są wynalazkiem amerykańskim i jako takie przystosowane są do transportu większych palet. Zastosowanie w nich standardowych palet Euro powoduje konieczność transportu dodatkowych przesyłek, gdyż typowe palety nie wypełniają całej dostępnej powierzchni kontenera. Za to dwie palety F11 doskonale dopasowują się do szerokości metalowej skrzyni i nie pozostawiają w niej wolnej przestrzeni. Dzięki temu nie ma konieczności umieszczania dodatkowego ładunku w jednostce.

Inka wyprodukowała także paletę F76 (760×1140 mm), która sprawdza się świetnie w przypadku przesyłek kontenerowych w transporcie „od drzwi do drzwi” (kontener pakowany jest u producenta, rozładowywany u odbiorcy).

  1. Bezproblemowa wysyłka do wszystkich krajów świata

Palety Inka mają też inną szczególną właściwość. Jak już wspomniano wcześniej produkowane są one z drewna prasowanego, a co za tym idzie  nie podlegają przepisom ISPM15/NIMF15 w obrocie międzynarodowym dotyczącym nieprzetworzonego drewna i palet drewnianych (drewniane nośniki ładunków mogą przekroczyć granice USA, Kanady, Meksyku, Chile i innych krajów dopiero po obróbce cieplnej lub ogazowaniu bromkiem metylu).

Palety Inka umożliwiają bezproblemowy eksport do wszystkich krajów świata, a ich zastosowanie nie wymaga dodatkowych, kosztownych zabiegów fitosanitarnych ani oznakowania IPPC.

  1. Inne zalety produktów z drewna prasowanego

Dodatkowo palety Inka ze względu na niewielki ciężar zalecane są do transportu lotniczego (są lekkie i bezpieczne).

Ich zaletą jest również to, że zajmują mnij powierzchni niż w przypadku typowych palet drewnianych, co ułatwia ich magazynowanie (oszczędność nawet do 65% miejsca).

Przy tym mogą znajdować się w obiegu przez więcej niż jeden cykl życia, są przyjazne dla środowiska i nadają się do recyklingu. Istnieje możliwość bezpłatnego zwrotu do wybranych dostawców.

  1. Podsumowanie

Palety kontenerowe ze względu na inne wymiary niż standardowe palety typu Euro nadają się idealnie do zastosowania w transporcie morskim. Można nimi całkowicie wypełnić przestrzeń kontenerów. Szersze palety sprawdzą się także podczas rozładunków w Stanach i nie sprawią kłopotów operatorom wózków widłowych. Lżejsze od tradycyjnych nadają się również doskonale do transportu drogą lotniczą.

Wszystkie te rozwiązania stosuje firma Inka, która dostarcza na rynek palety kontenerowe wykonane metodą „presswood”.

Źródło: www.inka-paletten.com/pl, www.logispak.pl, www.tslbiznes.pl, www.logistyczny.com