Coraz mniej pustych przejazdów- raport 0

Przewoźnicy coraz skuteczniej optymalizują przejazdy, rzadko zdarza się, aby ich pojazdy jechały bez ładunku

ładownia

Informacje podawane przez Główny Urząd Statystyczny wskazują, że znacznie zmniejszyła się liczba pustych przejazdów, to jest takich, kiedy pojazd jedzie bez ładunku. Do takich sytuacji może dochodzić, gdy przewóz ładunku odbywa się na przykład do Czech i stamtąd ciężarówka wraca pusta. Nawet najbardziej intratne zlecenia mogą okazać się nieopłacalne w przypadku, gdy koszty powrotu pojazdu znajdują się jedynie po stronie przewoźnika.

Istotną kwestią w temacie psutych przejazdów są wywierane przez Unię Europejską naciski na przedsiębiorców związanych z branżą TSL, w tym na transport drogowy w zakresie ochrony środowiska. Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, dyrektywa siarkowa, to tylko niektóre z obostrzeń unijnych. Wiadomo również, że im więcej pojazdów porusza się po europejskich drogach, tym więcej zanieczyszczeń trafia do atmosfery. Dlatego też tak istotne jest ograniczenie ciężarówek wożących ?powietrze?, które dokładają cegiełkę do skażenia środowiska.

Te dwa punkty ? optymalizacja przejazdów przekuwająca się na wyższe zyski przewoźników oraz ochrona środowiska – jak widać skutecznie wpływają na zmniejszanie się liczby pustych przejazdów.

Analizując dane GUS zastanawiające jest w jaki sposób przewoźnicy zarządzają flotą zwiększając liczbę opłacalnych przewozów. Z całą pewnością ma na to wpływ rozwój giełd transportowych, zwłaszcza tych o zasięgu międzynarodowym. Rozmawiając z przedsiębiorcami świadczącymi usługi transportowe, okazuje się, że wiele kontaktów wypracowali oni korzystając właśnie z giełdy. Przedsiębiorcy podkreślają, że możliwość dostępu przy użytkowaniu giełdy do danych firm z niej korzystających, daje możliwość bezpośredniego kontaktu z kontrahentem i uzyskania informacji czy w miejscu, gdzie stoi pusty pojazd, istnieje możliwość pozyskania ładunku. Operatywność przewoźników z całą pewnością ma duży wpływ na taki stan rzeczy.

Według danych udostępnianych przez GUS w 2013 roku około 21 na 100 przewozów w transporcie drogowym stanowiły puste, bez ładunku, w transporcie krajowym to 33%, natomiast w międzynarodowym tylko 13%.

Jak widać pomimo wzrostu przewozu ładunków o około 6% w stosunku do 2012 roku, przewoźnicy wiedzą jak wykorzystać swoją flotę i prowadzić biznes tak, by odnotowywać jak najmniej strat.