Leasing, może tak wynająć pojazd? 0

W Polsce przewoźnicy są przyzwyczajeni do tradycyjnego zakupu pojazdu, bądź to za gotówkę (niewątpliwi szczęściarze), bądź na kredyt lub w leasingu. Trend popularny na Zachodzie Europy, a związany z wynajmem pojazdów jeszcze się u nas nie zakorzenił, aczkolwiek jest to usługa transportowa bardzo dynamicznie rozwijająca się na polskim rynku. Dlatego może warto zapoznać się bliżej z tym tematem.

truck

Wynajem jako forma nabywania środków transportu przez przewoźnika daje mu przede wszystkim pewność, że w przypadku pozyskania intratnego i nieprzewidzianego wcześniej zlecenia może on skorzystać z określonej liczby pojazdów na potrzeby danego kontraktu. W takim przypadku wynajem pojazdów może trwać tyle czasu, ile wymaga tego wykonanie zlecenia, zgodnie z określonymi potrzebami. Przewoźnik nie musi angażować własnych środków finansowych na zakup dodatkowych pojazdów tylko po to, aby sprostać wymaganiom korzystnego dla niego kontraktu.

Tak jak leasing pojazdów jest właściwie rozwiązaniem finansowym usług transportowych, tak zupełnie inaczej sprawa przedstawia się w przypadku wynajmu. Wynajem to brak zarządzania, obsługi serwisowej czy ubezpieczenia, które generuje posiadanie pojazdów i zwiększa koszty działalności transportowej. Wynajęcie pojazdów to przede wszystkim przewidywalność kosztów firmy transportowej. Ustalona na stałym poziomie kwota za wynajem, pozwala przewidywać zyski firmy oraz ustalać zakres negocjacji stawki konkretnych zleceń.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że przewoźnicy w przypadku utraty zleceń dla wynajmowanych pojazdów, mogą je w każdej chwili zwrócić nie ponoszą praktycznie żadnych konsekwencji. Coraz częściej okazuje się, że wynajem jest bardzo korzystną alternatywą dla nabycia pojazdu. Co więcej istnieje możliwość zakupienia środka transportu przez przewoźnika po zakończeniu umowy wynajmu. W Polsce oferta firm zajmujących się wynajem pojazdów jest bardzo szeroka: od naczep kurtynowych, przez ciągniki siodłowe aż po pojazdy na zamówienia wg wymagań danego klienta.

Jakie korzyści płyną z wynajmu pojazdów dla przedsiębiorstw transportowych?

Oto najważniejsze z nich:

  • elastyczny okres trwania umowy: krótko lub długoterminowy,
  • organizacja i finansowanie obsługi serwisowej pojazdów przez wynajmującego,
  • możliwość zakupu przez najemcę środka transportu po zakończeniu umowy,
  • niewielkie początkowe zaangażowanie środków własnych przy zakładaniu firmy transportowej,
  • nienaruszanie zdolności kredytowych przewoźnika,
  • łatwość przewidywania kosztów, gdyż najczęściej wszystkie opłaty ujęte są w ratach czynszowych,
  • możliwość zaliczania opłat za wynajem w koszty uzyskania przychodu.