Wymagania branży farmaceutycznej wobec logistyki 0

Logistyka leków

Logistyka leków

Może zostać powierzona jedynie sprawdzonym operatorom. Z jakich obowiązków i wymagań powinien wywiązać się logistyk chcący współpracować z branżą farmaceutyczną?

O tym, jak delikatną jest kwestia transportu leków mówić nie trzeba. Odpowiednia temperatura, wilgotność powietrza, to tylko niektóre aspekty zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa mających ostatecznie wpływ na życie człowieka.

Obecnie zaostrzone wymagania, w tym prawne, sprawiają, że ciężko się przebić w farmaceutycznym łańcuchu dostaw. Niemniej jednak warto wiedzieć, jakie warunki należy spełnić, chociażby z tego względu, aby współpracując z firmą farmaceutyczną nie popełnić błędów.

  1. Operator logistyczna farmaceutyków musi stosować rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa w niemal takim samym zakresie, jak producent leków
  2. Proces logistyczny musi być spójny i skoordynowany oraz bardzo dokładnie zaplanowany.
  3. Dystrybucja leków nakłada obowiązek prowadzenia pełnej identyfikacji towaru zawierającej numer serii produktu
  4. Niezwykle istotny jest sprawnie funkcjonujący nadzór nad terminami ważności produktów, a także nad tymi, które zostały wycofane lub wstrzymane do sprzedaży.
  5. Dla producentów farmaceutycznych istotną kwestią powinna być terminowość i bezpieczeństwo realizacji dostawy
  6. Należy posiadać wystarczającą liczbę specjalistycznych pojazdów, w których jest możliwość monitorowania wszystkich czynników związanych z transportem, tj. temperatury, wilgotności powietrza, itp.
  7. Największym wyzwaniem w dostawie leków jest bezpieczeństwo podczas samego transportu, a przede wszystkim przeładunku w tak zwanym ?zimnym łańcuchu?, tj. utrzymaniem temperatury między 2 a 8 stopni Celsjusza.

 

Czy w ogóle mniejsi operatorzy logistyczni są w stanie spełnić wymagania branży farmaceutycznej? Z pewnością tak, jeśli skupią się jedynie na dystrybucji leków. Warto jednak zwrócić uwagę na współpracę z odpowiednimi przewoźnikami, a przede wszystkim na pojazdach, którymi dysponują. Trzeba tu niestety podkreślić, że wysokie koszty wynikające z odpowiedzialności. za uszkodzenie towaru sprawiają, że operatorzy nie chcą podejmować się współpracy z branżą farmaceutyczną